Hem » Aktuellt » Framtidskören – en magisk konsert!

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Framtidskören – en magisk konsert!

Under flera månader har klass 5 deltagit i projektet ” Framtidskören” som innefattar skrivande, sångträning, repetitioner, möten med andra skolors elever och – mycket hårt arbete. Målet för allt detta var själva konserten.

Tisdag 15/11 var det dags! Många  föräldrar, syskon, vänner och kollegor  bänkade sig i vackra Eric Erisson-hallen på Skeppsholmen. När konserten skulle börja, syntes dock inte en enda elev till…var fanns de? Ungdomar från tre olika skolor skulle ju delta.

Då hördes ett vackert och kraftfullt ljud bakifrån ingångsdörrarna; alla elever tågade in i fina Framtidskören-tröjor, sjungande den suggestiva, sydafrikanska sången Shozoloza. Det blev väldigt levande, eftersom de också gjorde rörelser till sången, som handlar om gruvarbetare som tillsammans är på väg till arbetet.

Resten av konserten fortsatte i samma anda, vackra och kraftfulla sånger från olika delar av världen framfördes av kören. Några dikter lästes också upp, varav en del skriva av våra elever. Temat var vänskap och barn i världen.

Som publik kunde man bara njuta! Man förstod att detta var resultatet av hård träning och stora insatser från både barn och deras lärare. En speciell eloge till vår fröken Anja som hållit i allt detta på vår skola!

Kvällen avslutades med den väldigt finstämda och hoppfulla sången ” Vi är blommor” av Georg Riedel. Intet ögat var torrt!

Projektet Framtidskören söker nu nya sponsorer för att kunna fortsatta sitt viktiga arbete, så om någon har sådana kontakter, hör av er!

För vår skolas del var det delvis finansierat av Skapande Skola-pengar, som vi härmed tackar för!

/Annika Rosenius
kulturombud
Uppsjungning är viktigt. Då håller rösten längre.
Uppsjungning är viktigt. Då håller rösten längre.
Genrep.
Genrep.
Fabronia och Mikal övar gester.
Fabronia och Mikal övar gester.
Bästa klassen med bästa fröken Ania.
Bästa klassen med bästa fröken Ania.
img_1981
Kvartetten består av Natali, Salome, Judit och Emilia.
Nu gäller det!!
Nu gäller det!!
img_1992
Judit – en av våra sångfåglar.
img_1998
Owen läser sin egen dikt.
img_1999
Noel läser Emilias dikt.
img_1995
Judit och Natali

En vän

 

En vän är som en filt

som ödmjukt sveper sig över dig.

Dåliga dagar,

när allting går fel,

är du som en liten eld,

som värmer mitt hjärta

och sorgliga dagar

när ilskan är som eld,

är du vattnet,

som får elden att försvinna.

Du finns nära mig,

när jag behöver dig som mest.

Det är därför jag tycker att DU är bäst!

 

Emilia Gambäck (läst av Noel Beraki)

 

Min vän

 

Du går alltid vid min sida,

även de allra mörkaste dagarna,

för du är min bästa,

du är min källa,

där jag återhämtar mig då något dåligt hänt.

Lämna mig aldrig,

utan dig, vad är livet då?

Utan dig är världen grå,

utan dig så är jag bara

ett ensamt litet lamm.

Lämna mig aldrig,

du är min vän,

Min bästa vän.

 

Owen Ehirhieme

 

 

 

 

 

Arkiv