Hem » Aktuellt » Studiebesök med klass 6 på Tekniska muséet

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Studiebesök med klass 6 på Tekniska muséet

Den 29:e maj fick klass sex möjlighet att besöka tekniska museet. Det är ett stort museum med många olika utställningar som visar mycket av det vi tagit upp i tekniken och ännu mer.

Vi åkte tunnelbana och buss till museiparken på norra Djurgården.

Utanför museet finns Matematikträdgården där man kan upptäcka att matematik finns överallt – i naturen, konsten, musiken och tekniken. Den innehöll kluriga labyrinter, klätterställningar och paraboler som kunde förstärka ljudet av en viskning.

Väl inne repeterade vi museets trivselregler och sedan började grupp 1 med sin workshop om programmering. Museipedagogen visade oss hur man med hjälp av blockprogrammering kan styra en liten robot. Eleverna fick i uppgift att få roboten att köra fram till och lyfta en legobalk. Den skulle sedan lämnas av på ett annat ställe och sedan skulle roboten köras tillbaka till sin parkeringsplats. Det krävdes noggrannhet och flera försök att lyckas. Det fanns även en uppgift där roboten skulle kasta en boll i mål.

Sedan var det dags för grupp två att vara med på workshopen. Museipedagogen hade förklarat allt på ett tydligt och inspirerande sätt och våra elever lyckades bra med uppgiften.

När vi inte programmerade delade vi upp oss i två mindre grupper och besökte några av de många utställningar som fanns; Gruvan, Teknoleket, SKØTM – amatörradiostation, Modelljärnvägen, Mega Mind, Zero City, Hyper Human, Galleri: AI, Salong Energi – Ågesta kärnkraftverk, Subject:Hello, Play beyond Play och Skogen.

Det blev en mycket trevlig utflykt tillsammans med klassföreståndare Helena och mattelärare Nga. Barnen var nyfikna, uppmärksamma och intresserade av det som visades.

Varmt tack till alla föräldrar som ordnat matsäck och hjälpt till med transporter.

//Fröken Kerstin 

Arkiv