Hem » Arkiv » En rörande teaterupplevelse

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

En rörande teaterupplevelse

Efter lunchen på torsdagen den 7 april så skulle vi i klass 7 få åka till Högdalen och ta del av en teaterupplevelse. Vi hade fått veta att den hade något med sagan “Hans och Greta” att göra, fast med temat “papperslösa”

Vi tog tunnelbanan dit och gick dit till Fria teatern i Högdalen som inte var långt från stationen och blev varmt välkomnade.

Pjäsen heter “Hans och Greta i Högdalen” som är skriven av Daniel Karlsson och är regisserad av Per Lasson. Den  handlar om något viktigt, som händer hela tiden fast som kanske vi som ungdomar inte  tänker på så mycket. Den handlar om papperslösa barn som gömmer sig och fruktar att bli tagna och bli hemskickade varje sekund. Barnen blir också utstötta som att de inte kan ta del av några aktiviteter eller annat som kräver att ha ett personnummer.

Den var spelad av Anna Littorin och Mallin Güettler, det var utspelat som att ha varit i ett enda rum hemma hos den gamla gumman som  gömde de  stressade  barnen. Pjäsen gör också många liknelser från den gamla sagan skriven av bröderna Grimm.

Jag gillade verkligen den här pjäsen för att den väckte känslor om det som händer just nu och hur två ensamma barn kan känna sig, som skådespelarna visade väldigt bra. Man fick tänka själv om den gamla gumman var god eller ond och om den skulle sluta som sagan, för att det inte alltid slutar lyckligt i verkligheten.

Den får 5/5 stjärnor för att skådespelarna visade och väckte känslor, att den hade lite komedi och att den visar något seriöst på ett fantastiskt sätt. Scenen och rekvisitan användes också på ett bra och kreativt sätt.

Många i klassen gillade också den och den lärde oss något viktigt, att inte alla har sina föräldrar, en säng att sova i och ett ställe att  kunna känna sig trygg.

Av Fredrik Andersson, klass 7
för Skoltidningen

Arkiv