Hem » Aktuellt » Niornas luciatåg

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Niornas luciatåg

Luciatåget som niorna alltid brukar ordna hölls i fredags. Det innehöll både sång och dans. Det var mycket uppskattat av alla. Efter hela uppvisningen passade reportrarna på vår lilla skoltidning på att ställa frågor till niorna.

1. Var du nervös?

En pepparkaksgubbe svarade:
– Från början var jag nervös, men sedan när jag såg alla kändes det bättre, jag kände mig lugnare och jag visste att jag skulle klara det.

De tre pepparkaksgubbarna, Duc, Yohan och Kacper S.
De tre pepparkaksgubbarna, Duc, Yohan och Kacper S.

En tomte svarade:
– Det var väldigt nervöst eftersom jag var inte helt säker på hur jag skulle dansa, men när man kom upp på scenen så kände man sig säker.

En stjärngosse svarade:
– Jag var inte nervös för mina grabbar backa mig.

Lucia svarade:
– Det var lite nervöst i början, men när jag kom upp på scenen så släppte nervositeten.

Årets Staffan, Erik Andersson, till vänster.
Årets Staffan, Erik Andersson, till vänster.

Staffan svarade:
– Jag var väldigt väldigt nervös. Det började med att när vi skulle gå in hade vi problem med kommunikationen. När vi skulle ut, någonting hände så jag fick studsa ut. Jag var så andfådd att jag kunde inte sjunga. Jag försökte pressa ut luften, men jag var så stressad, så det var väldigt svårt och sen så skakade jag. Det var väldigt stort för mig för jag har aldrig gjort något sånt här, haft huvudrolllen och sjungit solo, ja, det var något stort för mig. Men man drar lärdom av sina misstag. Redan efter andra uppträdandet var jag inte lika nervös.

 

Årets Lucia var Jennifer Gewriye.
Årets Lucia var Jennifer Gewriye.

2. Var det kul att vara Lucia?

Vår Lucia, Jennifer Gewriye, svarade:
– Ja, eftersom jag har aldrig varit Lucia förut. Jag kan tänka mig att gör om det

3. Vad var det värsta som hade kunnat hända?

Lucia svarade:
– Det värsta som skulle hända var om kronan ramlade av, och hamnade på marken. Det hade då blivit en brand, eftersom det var levande ljus i kronan.

En tomte svarade:
– Att jag skulle ramlat med alla pepparkakor.

Staffan svarade:
– Ah, det värsta scenariot var om någon skulle glömma sin replik. Det skulle inte varit kul. Men det värsta scenariot alls, det skulle vara om någons hår började brinna, för det var jag lite rädd för, men det gick bra. Alla var lite stressade, man märkte att vi var nervösa första gången. Men jag tror vi ändå klarade det, vi kämpade och vi tog oss igenom det.

Fyra tomtar: Eleshwa, Leah, Kinga och Adrian.
Fyra tomtar: Eleshwa, Leah, Kinga och Adrian.

4. Är du glad över att vara med i Luciatåget?

En tomte svarade:
– Ja, självklart är jag glad. Det var en stor sak för nian och en stor upplevelse för oss.

En tomte svarade:
– Ja, det är en stor glädje och en stor ära. Vi kände bara spänning och glädje, adrenalinet brast.

5. Var det kul att ordna ett Luciatåg med dina klasskamrater?

En tomte svarade:
– Först var det jobbigt att fixa allting, få alla att sjunga och få alla att lära sig alla sångerna, men tillslut blev det jättefint och vi klarade det.

Staffan svarade:
– Det kändes jätteskönt, det kändes som att kemin i vår klass bara blir bättre och bättre. För de flesta här är ju kvar sen låg- och mellanstadiet så vi känner varandra väldigt väldigt bra, vi har bra kommunikation, vi känner varandra som en familj. Så när vi sjunger så vet vi vad vi ska göra, vi vet vad vi kan göra bättre. Vi känner varandra, det är lätt för oss att säga “A, du måste sjunga det”, eller “Erik, du måste sjunga starkare på den här sidan, eller någonting”. Så det var väldigt, väldigt skönt, och jag är väldigt glad att jag fick dela denna dag med mina vänner i klassen.

6. Vad var svårast och vad var lättast?

En tomte svarade:
– Det svåraste var att få alla att sjunga och att vara tysta på repetitionerna. Det lättaste var när allt var klara och alla visste vad de skulle göra, den sista dagen.

En tomte och en stjärngosse svarade:
– Det lättaste var nog att sjunga. Det svåraste var att kunna göra allt, kunna alla danser och sånger.

Staffan svarade:
– Det svåraste var helt klart för mig att gå upp dit och leda tåget med mina lusseknektar. Det var väldigt svårt för mig eftersom jag fick hålla koll på hela ledet, och leda dem fram som en stark ledare jag är, jag hade svårt att få sjunga ut. Det var väldig stressande. Och sen när jag stod där och skulle sjunga mitt solo, mitt Staffansolo, var det stressande, om jag skulle glömma texten, jag var väldigt stressad, men som tur var klarade jag av det ganska ordentligt ändå. Man hörde ju säkert på min röst att jag var lite nervös, men det är sånt som man måste acceptera och bara hitta sitt inre lugn.

För skoltidningen av Rohil Lahdo, klass 7,
med assistent Fredrik Andersson, klass 7.

Tärnorna står beredda.
Tärnorna står beredda.

Arkiv