Hem » Aktuellt » PRAO-tid för klass 8

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

PRAO-tid för klass 8

Nöjd lärare på PRAO-besök!

”Vad gör ni lärare egentligen nu då klass 8 inte är här utan på PRAO?” Denna fråga fick jag av en elev i klass 7 i början av vecka 10. Mitt svar kommer här. Vi sitter inte och rullar tummarna utan sköter vårt arbete som vanligt men gör också besök hos elever ute på deras PRAO-platser utifrån hur många undervisningstimmar man har i klassen.

Jag har valt att besöka tre elever och genomförde förra veckan två besök och kommer i morgon att genomföra mitt tredje. Det är en absolut slump att det råkar vara tre kaféer, iallafall en omedveten handling. Jag utgick ifrån att ställena skulle ligga utmed gröna linjen så att det passade att göra besöken på hemvägen eller som en kort avstickare en förmiddag.

I fredags besökte jag Petra i Gamla Stan och Polina vid Centralen. Två helt olika ställen. Det ena en mysig tehandel med tesalong och den andra ett mer kontinental kafé för folk som är på resande fot. Tesalongen var mer ett ställe för småprat och mys. Där slog jag till med att beställa en cream tea och en kanna te. En passande avslutning på arbetsveckan. 

Båda flickorna tog sig tid för sin gamla fröken och jag förhörde mig om deras framtidsplaner. Att jobba heltid på kafé ingår inte där, kanske som sommarjobb eller extraknäck på helger när man pluggar. Motivationen att satsa på studierna tror de kommer att höjas drastiskt. Det är viktigt att ha bra kunskaper då man går vidare till gymnasiet och sedan till högskolan. 

Jag åkte hem mätt och belåten och mycket stolt över våra två elever. Det ska bli härligt att få tillbaka klassen igen nästa vecka. Högstadiet är inte sig likt utan dem. När klassen är tillbaka sätter vi igång med att skriva reportage om PRAO-tiden, ett samarbete SV och SO.

/Kristina Klempt
lärare i SV/SVA och EN klass 8

Som en gammal fin tehandel, bara nummer på burkarna, inga namn.
Här fanns det massor av koppar, kannor och annat som har med te att göra.
Våren kändes plötsligt lite närmre.
Petra är mycket nöjd med sin PRAO-plats.
Cream tea är bland det bäst som finns när man känner sig lite trött på eftermiddagen.
Polina in action.
Hon var väldigt grundlig.
Grillen blev till slut ren. Denna uppgift måste göras varje dag.
En nöjd men lite trött Polina. Snart var det dags för att avsluta första arbetsveckan.

 

Arkiv