Hem » Aktuellt » Fd kollega vinnare av Guldäpplet 2017

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Fd kollega vinnare av Guldäpplet 2017

Måndag och tisdagvecka 44 ägde Skolforum rum ute på Älvsjömässan. Jag var där av två anledningar. Dels ville jag ta del av nya digitala pedagogiska verktyg och lära mer om hur jag kan använda dem i min undervisning, men jag var också nyfiken på ifall min fd kollega på S:t Eriks katolska skola, Cecilia Christiansen, skulle vinna Guldäpplet 2017. Hon var en av de tre finalisterna. I en artikel i Skolvärlden kan man läsa en längre intervju samt se en film. //Kristina Klempt

Tre fd kollegor på Sanktan. Jag minns när jag år 2000 nominerade Cecilia Christiansen till Ingvar Lindqvist-priset som delas ut av Kungliga Vetenskapsakademin och Cecilia vann. Idag tilldelades hon Guldäpplet för sina insatser inom IT i undervisningen. Roligt också att få träffa Joanna Engstedt igen efter många år. Hon undervisade hos oss i franska.
Cecilia undervisade några år hos oss på skolan i matte och NO.
”– Det känns roligt att få cred för att man tycker att det är roligt att utveckla nytt lärande med digitala verktyg. Det känns också kul gentemot elever och kollegor, säger Cecilia Christiansson till Skolvärlden, en stund efter prisutdelningen.”

 

Vad är då Guldäpplet? Det är ett lärarstipendium, som utdelas årligen till en eller flera lärare som förnyat lärandet med stöd av IT i egen undervisning och som inspirerat elever och kollegor i ett lokalt, kommunalt och gärna även nationellt verksamhetsfält.
Lärarpriset Guldäpplet liksom Guldäpplejuryns särskilda pris utdelades av gymnasie- och kunskapslyftsminister Anna Ekström, ordförande Lärarförbundet Johanna Jaara Åstrand,  ordförande Lärarnas Riksförbund Åsa Fahlén samt Peter Becker, DIU, Guldäpplejuryns ordförande.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Två vinnare blev det i år: Cecilia Christiansen och Ulrihca Malmberg, lärare i matematik och NO och tidigare kollegor på Carlsson skola i Stockholm, den senare jobbar numera på Södra Latin.

 

 

 

Gymnasieminister Anna Ekström pratade en del om det beslut regeringen har fattat om att skolan ska digitaliseras. Bland annat lyfte ministern i sitt tal att det funnits föreställningar om att den digitala utvecklingen skulle kunna ersätta läraren. Anna Ekström menar att det i själva verket är det precis tvärtom. ”Är det någon gång vi behöver skickliga lärare är det när det gäller IT och digitalisering. Läraren är mer nödvändig än någonsin.”
Ett hjärtligt grattis till alla pristagare! Att arbeta med IT i undervisningen är en utmaning. Till hösten 2018 kommer nya skrivningar om digitalisering in i skolans läroplaner.

Arkiv