Hem » Aktuellt » Rapport från årets novelltävling för klass 7 och 8

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Rapport från årets novelltävling för klass 7 och 8

Idag, onsdag, äger den stora novelltävlingen rum för eleverna i klasserna 7 och 8. Årets tema knyter för 8:ornas del an till Fogelströmprojektet medan 7:orna har funderat och planerat till förra årets tema.

Klass 8 i skrivläge! Alla är väl förberedda och har nu 120 minuter på sig att få sin novell på pränt.

Förberedelserna har pågått i ca två veckor. Eleverna har läst noveller, fått repetera vad som är typiskt för just genren novell och har sedan planerat sin novell efter en mall. Denna mall ska vara ett stöd för skrivandet i sig och göra det lättare för juryn att ta del av texterna. Jury är som vanligt årets klass 9 som kommer att få tillgång till texterna vecka 49. Texterna har då anonymiserats. SV9 bedömer SV7 och SV8, SVA9 bedömer SVA7 och SVA 8. Jag kan lova att de kommer att bli positivt överraskade. 

Webbsiten Stockholmskällan är en oerhörd tillgång när det gäller gamla bilder. Här ett kolorerat vykort från 1903 med vy över Södermalm sett från Gamla stan med texten: ”Sthlm den 1sta maj 1903 / Hjärtligt tack för det vackra Nationalkortet! Hälsningar från Helmer”.

Som förberedelse fick eleverna spåna kring novellens rubrik och i grupp diskutera vad som kunde gömma sig bakom denna rubrik. Det blev intensiva samtal och många idéer såg ljuset. Därefter fick eleverna tid att göra en tankekarta och fylla i novellmallen med stördord. 

Nu är ni säkert nyfikna på årets tema? För klass 8 är temat ”Stockholm i mitt hjärta” och för klass 7 ”Flykten”. Testa gärna er själva och spåna idéer, vad kan platsa under rubriken ”Flykten”? Vad kan man fly ifrån??

Novelltävlingens vinnare kommer att publiceras här den 11/12 då vinnarna tillkännages av rektor Mats någon gång under vår Novell- och nobeldag.

//Fröken Kristina, lärare i SV7-9

Arkiv