Hem » Aktuellt » Ett spännande språktema ur vårt perspektiv

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Ett spännande språktema ur vårt perspektiv

Sjuorna, däribland vi (Emilia och Lulia) har arbetat med ett projekt inom språk. Vi fick en stad i Spanien eller Frankrike, beroende på vilket modernt språk vi läste, som vi sedan skulle “åka till” och lära oss mer om. Leon och Tomas som inte läser något modernt språk fick fördjupa sig i engelskan och lära sig mer om Edinburgh.

På måndagen, när vi hade vår första språklektion, skulle vi leta upp lite grundläggande fakta om staden vi fick,  till exempel invånarantal, läge och turistattraktioner). Det skulle vi sedan, med hjälp av ordböcker, översätta till spanska eller franska. På morgonringen tidigare under dagen hade vi “flugit” dit.

Nästa dag skulle vi hitta på en värdfamilj (namn och ålder på familjemedlemmarna) som vi skulle bo hos i vår stad. Vi skrev om vad vi gjorde på fritiden och vädret. Vi fick utöka vårt ordförråd i våra moderna språk. På köpet lärde vi om ländernas skolsystem, för att kunna beskriva familjemedlemmarna bättre.

En fransk Quiche lorraine
En härlig spansk paella.
Här lagar vi en galette.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Två måndagar på hemkunskapen med fröken Szilvia lagade vi några typiska maträtter från vårt land, bl.a spansk paella och fransk Quiche Lorraine. Under måndagen därpå fick franska eleverna dessutom presentera om sin stad och familj inför gruppen.

Tisdagen den 21 mars fick vi veta skulle vara slutet på språktemat… men ingen i klassen hade nog anat att vi skulle ha en speciell avslutning! Lärarna som varit delaktiga i detta projekt och eleverna samlades. Vi drack engelskt te och åt en engelsk fruktkaka som var bakad av Leon och och Tomas, ”våra skottar”. Medan vi åt spelade klassen Kahoot, vilket är ett sorts frågesportsspel på datorn eller mobilen. Eleverna minglade också, vi gick runt i klassen och letade efter personer som vi sedan skulle mingla med (prata med). Fröken Annika gav oss olika ämnen att prata om, till exempel vad som varit bäst och sämst med länderna vi “rest” till. Vi gjorde också en kort utvärdering av temat.

Till sist fick vi ställa våra figurer som förställde våra brittiska identiteter på datorskåpet, och då var det slut på riktigt.

av Emila och Lulia, klass 7
för Skoltidningen

Det var en utmaning att mingla. Det gällde att inte prata med samma person utan att hitta nya personer att prata med varje gång.
Vi minglade på engelska.
Vi fick testa våra kunskaper genom att besvara tio snabba frågor.
Våra ”skottar” bjöd på engelsk fruktkaka.
Nu får vi vila några dagar innan vi återvänder till våra engelska städer igen för att lära oss mer om vår ”hemstad”.

Arkiv