Hem » Aktuellt » Femmornas Framtidskör

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Femmornas Framtidskör

Klass 5 i vår skola var några av de 150 barn som var med på konserten som framtidskören anordnade. Temat på konserten var “Barn i världen” och ägde rum den 15 november på Eric Ericsonhallen.

Klass 5 hade redan sen september tränat på sångerna som skulle sjungas på konserten. Det var mest musik- och profillektionerna som gick åt träningen.

Dessutom finns det som tradition i vår skola att åk 5 ordnar en Luciaföreställning. Detta innebar att lucia-klass-5_3klassen träna flitigt på både Luciasångerna och sångerna till Framtidskören. Klassen missade som tur vad inte jättemycket av skolan, och det det missade kommer de ta igen under kommande termin, lovar fröken Ania.  

På konserten sjöngs totalt tretton sånger, bland annat “Vi är blommor” av Georg Riedel och tre sånger skrivna av elever i vår skola – “Sommar i Stockholm” Paulina, Timo och Rohil från nuvarande klass 8 (men skriven när de gick i åk 5, till Framtidskören år 2013) “Man känner sig älskad av en vän” av Polina, nu i klass 7 (Framtidskören år 2014) och “Vi hör ihop av” av Salome i åk 5.

Under konserten sjöngs många sånger från olika kulturer, bland annat den sydafrikanska sången “Shozoloza”. Judit och Natali fick sjunga solo till sångerna “Det har du rätt i” respektive “Sommar i Stockholm”.

Noel Beraki läser upp en dikt av Emilia Gambäck.
Noel Beraki läser upp en dikt av Emilia Gambäck.

Dessutom läste Mikal, Owen och Noel läste dikter med temat vänskap skrivna av klassen.

Fröken Ania tycker att eleverna har utvecklats i inte bara sång, utan även samarbete och gemenskap genom sitt medverkande i Framtidskören.

Många elever i klassen skulle vilja vara med i Framtidskören en gång till, men Framtidskören är tyvärr inte för barn som är äldre än klass 5. Kanske kan fröken Ania starta ännu ett sångprojekt åt sin klass? Men klassen fick i alla fall sjunga två av sångerna från Framtidskören (“Man känner sig  älskad av en vän” och “Vi hör ihop”) på Novelldagen.  

av Joanna Gnilka, klass 7
för Skoltidningen

Arkiv