Hem » Aktuellt » En stor och mäktig pjäs

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

En stor och mäktig pjäs

Tisdagen den 20 september hade våra tre högstadieklasser förmånen att få vara bland de första att se föreställningen Othello på Mittiprickteatern. Besöket förbereddes med en dos av fakta om pjäsen och William Shakespeare och efterarbetades i form av arbete med genren Recension. Vår emininta reporter Joanna Gnilka var med på teaterbesöket och här följer hennes recension av en stor och mäktig pjäs – OTHELLO.

Recensenten själv tillsammans med de tre skådespelarna.
Recensenten själv tillsammans med de tre skådespelarna.

Recension av: Pjäsen Othello
Av: William Shakespare
Skådespelare: Jesper Arin, Henrik Gustafsson och Ulrika Hansson
Regi: Magnus Munkesjö
Karaktärer: Othello, Desdemona, Jago, Emilia, Cassio och Rodrigo

Jag tycker om pjäsen, jag tycker att den är spännande och dramatisk, den är inte som Williams Shakespers riktiga pjäser och det saknar jag men ändå så tycker jag att den är väldigt bra.

Pjäsen handlar om kärlek, svek, trohet och svartsjuka. Det är en general som är nygift med  en ljuvlig kvinna, Desdemona. Othello har och vald ut sin löjtnant, Cassio, Jago är jätteavundsjuk på Cassio och därför försöker göra olika saker för att genaralen ska bli otrogen och misstänksam mot sin nyvalda löjtnant och istället ska välja Jago till den positionen. Emilia, som är Jagos fru, och Rodrigo, som är en annan vän i militären, hjälper Jago att få Othello att ändra sitt syn för Cassio.

Huvudkaraktärena är Othello, Jago, Cassio, jag tycker att de spelades bra och inlevelsefullt.

Ja, som sagt så tycker jag  att skådespelarna spelar bra och inlevelsefullt, de skriker, de sörer och lever in sig så mycket som det behövs.

Scenen ska likna ett klassrum och den gör liksom det, det är tända lampor och scenen är som en gång mellan rader av stolar på båda sidorna. På båda änden av gången finns det också stora krittavlor som skådespelarna har skrivit viktigast fakta om William Shakespare.

Musiken är tyst, mörk och mystisk, den spelas bara i ombytesstunderna för skådespelarna.

Språket är nutidigt och lätt att förstå, det är alltså skrivet med ungdomsspråk. Jag tycker verkligen att det är dåligt jag saknade det riktiga och ljuvliga språket Shakespare skrev med.

Dramatikern med stort D - William Shakespeare himself!
Dramatikern med stort D – William Shakespeare himself!

Jag tycker att skådespelaren som spelar bäst är mannen som spelar Othello och Rodrigo och den som spelar sämst enligt mig är han som spelar Jago, det tycker jag för att han glömmer texten och vad han ska göra ibland.

Jag tycker om scenen när Desdemona dör och skådespelaren går ut från sina kläder och enligt mig är det bra spelat, man liksom känner att Desdemona på riktigt dör och alltså är det symboliserat genom att skådespelaren går ut från sina kläder.

Budskapet är att man inte kan vinna genom lögn, att sanningen snabbt kommer fram och att det viktigaste är att vara ärlig med helt enkelt alla.

Ett citat är t ex: “Mitt hjärta har blivit förvandlat till en sten: det sårar min hand då jag slår emot det.”

Pjäsen får betyget 8 av 10 från mig.

av Joanna Gnilka, klass 7
för Skoltidningen

othello03

Arkiv