Hem » Aktuellt » Skoltidningen om elevernas kickoff

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Skoltidningen om elevernas kickoff

Skoltidningens redaktion är på gång. Denna gång består den av sex elever från klass 7. De är taggade och har planerat massor av intressanta artiklar och intervjuer som ska genomföras under den åtta veckor lång Elevens val-perioden. Redaktör är som vanligt fröken Kristina. Nedan följer reportrarnas inlägg om skolans kickoff för eleverna torsdagen den 18/8.

Fröken Kristina, Tomas, Madde, Mauro, Lulia, Petra och Joanna gör tummen upp för den nya redaktionen.
Fröken Kristina, Tomas, Madde, Mauro, Lulia, Petra och Joanna gör tummen upp för den nya redaktionen.

S:t Eriks katolska skola har en tradition att varje år ha en kickoff-dag för eleverna. Den brukar vara dagen efter skolstarten. Kickoff betyder ordagrant “avspark”, en bra start på skolterminen.

Vad är då en kickoff-dag?

Först blir eleverna indelade i lag, en elev från varje årskurs och en lärare, som även är gruppledare. Under dagen får du lära känna alla i ditt lag., kanske träffa någon ny eller någon du redan känner. Du går runt med ditt lag till olika stationer som eleverna i klass 9 organiserat och du samlar poäng, max 10 per station. Det finns en Tipspromenad uppsatt på olika platser runt om på skolgården och på ängen utanför skolan. Frågorna kan vara allt mellan himmel och jord, t.ex. vilket jubileum skolan firar nästa år eller i vilket land Pokémon Go släpptes först. Det är meningen att alla i laget ska kunna ta del och ha roligt.

Kan något lag vinna?

Rektor Mats.
Rektor Mats.

Ungefär kl. 13 meddelar rektor på skolgården vilka två lag som fått högst poäng. Dessa två lag går då vidare till basketstraffläggning. När tiden är ute och båda lagen lagt sina straffar, har man fått ett vinnande lag. Dagen avslutas med glass till alla!

av Petra Walther
för Skoltidningen

Det vinnande laget.
Det vinnande laget.

Starmie

Mitt grupp hade fått namnet Starmie efter en Pokémon-figur. Vi saknade tyvärr elever från klass 4 och 5, och redan under själva spelet fick en förskoleklassare gå hem. Vi var en liten grupp men klarade oss superbra. Vi samarbetade mycket och alla vara lika aktiva. Vi var en välorganiserad grupp.

Först gjorde vi Tipsrundan och sedan satte vi igång med stationerna. Det var superroliga stationeräven fast det var jättedåligt väder.

Laget med högst poäng.
Laget med högst poäng.

Det fanns många nya stationer sådana som inte hade varit med förut och vissa som alltid brukade vara med, var det inte denna gång. Vår grupp var till och med så välorganiserad att vi slog rekord på vissa stationer.

Till slut efter en lång och rolig dag var det basketstraffar som avgjorde. Vårt lag kom med i final men vi förlorade mot Dantes grupp. Vi var ändå glada och nöjda över vår andraplats.

av Joanna Gnilka
för Skoltidningen

 

 

En fantastisk trojka som servade med fika och glada skratt.
En fantastisk trojka som servade med fika och glada skratt.

Dagen med mycket lek

Den 18 augusti var det kickoff-dagen då alla har roligt och leker med varandra. Det är en rolig dag där man får lära känna nya elever och lärare. Kickoff betyder avspark och på den dagen leker alla med varandra och samarbetar,

Det man gör är att klass 9 förbereder stationer som alla ska göra. Alla elever är delade upp u flera lag och man har en lärare i varje lag. Det finns en Tipsrunda som finns överallt och på varje papper står dte en fråga som man ska svara på.

När man har gjort alla stationer ska man lämna in pappret som står alla poängen på till rektor eller den som bestämmer över det. Personen räknar ut alla lagens poäng.

Efter det går alla ut för att se vem som är det vinnande laget.

av Tomas Issa
för Skoltidningen

Det var inte lätt!!
Det var inte lätt!!

 

 

 

Inte lätt alls att få i bollen.
Inte lätt alls att få i bollen.

 

Min kickoff

Andra dagen på terminen var det kickoff. Min – Madde – grupp bestod av fröken Kristina, mig och

Maddes lag med fröken Kristina.
Maddes lag med fröken Kristina.

framför allt tjejer; GIRL POWER! Jag tror det gick mycket bra för oss på Tipsrundan, det var lätta frågor och vi var duktiga på att besvara dem. På de fysiska uppgifterna – eller utmaningarna – kanske man ska säga – gick det kanske inte lika bra… Det beror kanske på den dålig starten då vi bara fick tre poäng… tre tröstpoäng… Det berodde mycket på vilket sorts utmaning det var, då vi ibland fick full pott, och ibland knappt en enda poäng…. Men det är ju inte dåligt att få full poyy ändå!

Vår grupp vann inte, men det gör inget. Vi var duktiga ändå, samarbetade bra och kom bra överens. Jag kan faktiskt erkänna att på en av uppgifterna var det mitt fel – den låga poängen… Jag råkade nämligen få hela glaspyramiden att rasa, just när fröken Kristina skulle ställa ditt den sista muggen. Men på grund av det goda samarbetet lyckades vi bygga upp pyramiden igen och få ihop några bra poäng.

Det var Dantes grupp som vann. En liten besvikelse faktiskt då det alltid är hans grupp som vinner! Det hade varit mer rättvist ifall Marinas grupp hade vunnit, den grupp som faktiskt fick ihop flest poäng.

Årets kickoff var mycket lyckad. En bra dag helt enkelt!!

av Madde Sandberg
för Skoltidningen

Vad finns i påsen?
Vad finns i påsen?
Väntan blev ibland lite väl lång vid de olika stationerna.
Väntan blev ibland lite väl lång vid de olika stationerna.
Killerball i gympasalen.
Killerball i gympasalen.

Mauros kickoff

Kickoff och S:t Eriksdagen har alltid varit två roliga dagar sedan jag började här, men i år var det lite annorlunda jämfört med alla andra år.

Jag har gått i denna skola sedan dagis så varje gång har de äldre tagit hand om mig. I år märkta jag att var jag som tog hand om de mindre. Den enda äldre än mig var läraren och eleven från klass åtta., så jag kände att ansvaret var på mig.

Min grupp var väldigt lugn och det var trevligt att vara med de mindre barnen. De var lite blyga i börjanmen efter ett tag så släppte det. De lite mer jämnårig kunde man ha vänliga diskussioner med; det var roligt. Läraren som var i min grupp hade en bra blandning mellan att vara sträng och trevlig. Snabbt blev jag bra kompis med många av de mindre barnen. Min grupp la mer fokus på att ha kul än att vinna. Det var väldigt roligt ändå!

Klockan 12 så var alla poäng rälknade och de två lagen med högst poämg hade en basketstraffkasttävling. Efter ca 20 minuter var straffläggningen över och vi gick för att hämta vår glass.

Det var en rolig dag, med tevlig personal!

av Mauro Lindberg Oyarzo
för Skoltidningen

Här gällde det att para ihop företag med rätt logga.
Här gällde det att para ihop företag med rätt logga.

 

Arkiv