Hem » Aktuellt » S:t Eriksdagen ur Carolinas perspektiv

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

S:t Eriksdagen ur Carolinas perspektiv

Ännu en lyckad S:t Eriks dag har passerat. Denna gång blev den mer händelserik och rolig med de nya stationerna, eleverna och lärarna.Vad var det som niorna anordnade och vad är det som gör att denna dag alltid når allas förväntningar?

Den 18 maj 2016 var det den årliga S:t Eriksdagen. Den inleddes med en vacker mässa med våra tre präster, Fader Andreas, Fader Cristian och Fader Josef. Efter mässan begav sig klasserna mot sina klassrum och där blev de indelade i grupper. Jag själv hamnade i grupp 13 och hade Steffani från 9 som lagledare.

Mitt lag med Steffi från klass 9 som lagledare.
Mitt lag med Steffi från klass 9 som lagledare.

Alla skyndade sig ut för att leda efter sin lagledare. Det var mycket spänning och glädje i luften. De tjugotre lagen förberedde sig för dagen och nu var tävlingen igång.

St Eriks Kahoot
Det fanns nya och gamla stationer som uppskattades av alla elever och lärare. En ny station var Fröken Kristinas Kahoot. Kahoot har används under den senaste terminen av Fröken Kristina och har varit ett stort hjälpmedel för eleverna. Förutom att det tillhör skoljobbet så är det mycket roligt och underhållande.


St Eriksdagen ängen2En annan ny station var fröken Martinas och magister Dantes vattenballongsstation. Laget delades in i två grupper, de som skulle kasta vattenballongerna och de som skulle hålla duken. De som skulle kasta vattenballongerna snurrades av magister Dante 10 varv och fick sedan kasta vattenballongerna baklänges. Med egna erfarenheter kan jag säga att det var riktigt svårt efter de 10 varven, men kul var det iallafall. Som grädde på moset kastade magister Dante en vattenballong på alla lagledare som en liten avskedaspresent.

St Eriksdagen lunchservering
Maten vi fick under S:t Eriks dagen var mycket god. Under fikapausen fick varje elev en bulle och en saft. Under lunchen delades det ut korv med bröd och även lite frukt som tillbehör. Ett stort tack till husmor Patricia, fröken Asya och fröken Fadja som tog ansvaret för maten och delade ut till alla elever och lärare!

 

Dagen avslutades naturigtvis med att vår Rektor Mats avslöjade de två finalisterna som skulle avgöra tävlingen i straffkastning. Det var Chicago Bulls och Atlanta Hawks som blev de två finalisterna men en vinnare fanns det bara och det var Atlanta Hawks som tog hem vinsten.
  

St Eriksdagen klass 9
Klass 9 roade oss med sin dans.

Något annorlunda detta år var att niorna anordnade en liten överraskning för skolan. När alla samlade elever och lärare lyssande på fröken Annika smög niorna och började dansa till många olika låtar. De dansade vilt hit och dit och inom några sekunder började alla i hela skolan att dansa med.

Under denna stunden märkte man verkligen vilken tur vår skola har. Vi kanske inte är världens största skola men det viktigaste är att vi delar kärlek med varandra. Vad skulle vår skola vara utan våra underbara lärare och de otrolig engagerade och fina elever?! Vi tillsammans gör skolan starkare med vår gemenskap.

 

Ett stort TACK till alla elever som deltagit i denna otroligt händelserika dag, men även ett stort tack till våra lärare som anordnade alla stationer och som alltid engagerar sig i sitt jobb och undervisar oss!

Alla våra fantastiska lärare!
Alla våra fantastiska lärare!

 

FÖR S:T ERIKS, FÖR S:T ERIKS, FÖR S:TERIKS ÄR BÄST!

Skriven av: Carolina Lechon Lara, klass 7
För Skoltidningen

St Eriksdagen flagga

Arkiv