Hem » Aktuellt » Poesi skriven av klass 6

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Poesi skriven av klass 6

Det sista avsnittet i 6:ans svenskbok handlade om poesi. Eleverna fick stifta bekantskap med olika typer av dikter; dikter på rim, haikudikter, dikter med upprepningar och dikter i obunden form. När det till sist var dags att skriva egna dikter, i den form man själv ville, var alla väl förberedda och min inkorg fylldes av vacker poesi. Onsdagen den 25 maj var det dags för uppläsning och det blev en fin och stämningsfull stund, då alla läste upp sina verk. Här nedan får också ni några smakprov av sexornas poesi.

 //Fröken Ania

Du kära familj

När du kommer hem

känns det som ett hem.

När du går ut,

tar den känslan slut.

Å, vad jag älskar dig,

jag kan inte klara mig utan dig.

Pojke, klass 6

Mitt allt

Du är med mig när jag behöver dig,

när jag är ensam finns du,

när jag har det tråkigt finns du.

När du är med mig

blir jag trygg, bekväm och fri.

När du är med mig

blir du mitt hem och mitt allt.

När du går försvinner jag.

Pojke, klass 6

HON

HON är min räddare,

HON är min hjälpare,

HON är min livgivare,

HON är min mamma,
MIN mamma som älskar alla.

Pojke, klass 6

Farväl

När jag ser dig gråta blir jag ledsen

för jag vet att du älskar mig

När jag kramar dig, hör jag ditt hjärta bulta hårt och snabbt

Vi måste säga hej då

När jag hör ditt skrik vet jag inte vad jag ska göra

För jag vet att du inte vill släppa taget

Alla minnen jag ser på dig

ska jag aldrig glömma

Snart måste jag ge mig av

När jag hör dig ropa mitt namn

och när jag hör vindens sus

väcker det minnen

För jag vet att du vill hålla mig kär

Men nu min vän,

måste jag ta farväl!

Flicka, klass 6

Min mormor

Jag ser dig, i mina drömmar.

Jag hör dig, i mina drömmar.

Jag ser dig, sitta på soffan och vänta på mig.

Jag hör dig, säga att du vill ha mig.

Jag ser dig, njuta när du sitter med mig.

Jag hör dig, när du är nöjd.

Jag hör dig, när du säger ”tack, du får gå nu”.

Jag ser dig, sörja på sjukhuset.

Jag hör dig, när du tar min hand och känner dig glad.

Jag ser på dig, att du snart ska gå bort.

Jag ser dig, när du går bort och aldrig kommer tillbaka.

Ja, du är min mormor, som jag saknar.

Flicka, klass 6

En haikudikt

Tassarna smyger.

På marken så kall och vit.

Ögon som glittrar.

Pojke, klass 6

Cosmo

Glittrande ögon,

i natten så mörk.

Glittrande ögon,

i skymningen.

Glittrande ögon,

i solens varma sken.

Glittrande ögon,

på soffan bredvid mig.

Glittrande ögon,

på en katt jag aldrig kommer att glömma.

Pojke, klass 6

Min hund

Jag undrar hur du alltid förblir

glad, söt och fluffig.

Jag undrar hur du alltid förblir

lojal och vit som moln.

Jag undrar hur du ger alla ett leende och ro.

Jag undrar hur du säger allting utan ord.

Jag undrar varför du älskar alla.

Pojke, klass 6

Sommar

Nu har sommaren kommit.

Den svala vinden i håret,

de fina gröna buskarna,

den klarblå himlen.

Nu har sommaren kommit.

De stora sandstränderna,

lukten av det salta havet,

värmen mot min kropp.

Nu har sommaren kommit.

De små gula sandkornen,

de vackra fåglarna,

de mäktiga bergen.

Allt detta ger mig frihet, glädje och lycka!

Pojke, klass 6

En dag på kollo

På kollo

kan man höra skrattande barn.

På kollo

kan man bada i havet och känna doften av havsvatten.

På kollo

kan man höra en vuxen som spelar musik på gitarr.

På kollo

kan man känna mycket stark hemlängtan.

På kollo

känner man sig fri

när man har naturen runt sig.

Pojke, klass 6

Arkiv