Hem » Aktuellt » Fria ordets dag

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Fria ordets dag

Fria ordets dag är en digital kostnadsfri lektion för sjätteklassare om yttrandefrihet, källkritik och sociala medier, ordnad av Sveriges Radio. Tisdagen den 15 mars var klass 6 med på detta. Som förberedelse hade alla först svarat på en enkät som handlade om vad man tror att man får säga offentligt i medier och om man någon gång hade blivit lurad av falska nyheter. Strax före sändningen fick varje elev en grön och en röd lapp. Dessa skulle användas för att kommunicera med programledarna, för att svara ja eller nej på deras frågor. Och så fick vi trycka ihop oss ganska mycket i klassrummet, för att alla skulle synas i bild.

Under den 40 minuter långa lektionen fick vi veta hur journalister arbetar och hur situationen för journalister ute i världen är. Utifrån en världskarta kunde vi förstå att det är långt ifrån alla länder som har samma yttrandefrihet som vi här i Sverige, i många länder finns den inte alls. Vi fick träffa en journalist som flyttat hit från Syrien, där han till och med suttit fängslad för en artikel han skrivit och till sist blev släppt från fängelset på villkor att han aldrig mer skulle jobba inom sitt yrke. 

Klassen fick svara på många frågor genom att vifta med sina röda och gröna lappar. Vad får man säga? Får man säga öppet att man inte tycker att statsministern gör ett bra jobb? Får man säga att någon är en mördare? 

Vi ställdes också inför några nyhetsrubriker. Vilka av dessa nyheter var sanna och vilka var falska? Programledarna gav eleverna några bra tips på hur man tänker källkritiskt och hur man kan lita på en källa.

Drygt 40 klasser deltog i denna lektion, som gick mycket fort och som alla tyckte var både lärorik och rolig.

//Fröken Ania

Arkiv