Hem » Aktuellt » Schack-56:an 2021

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Schack-56:an 2021

Torsdagen den 29 april var det äntligen dags för Schack-56:an, schackturneringen för alla femmor och sexor. Våra femmor skulle ha varit med i Schack-4:an förra våren, men på grund av pandemin ställdes tävlingen in. Vi hoppades på att allt skulle vara som vanligt i år igen, men tyvärr var det fortfarande inte möjligt att samla så många elever i Globen. I år blev turneringen dock av ändå – online!

Veckan före kämpade vi med att registrera konton och öva på att spela online. Det visade sig att det inte var helt lätt, då Lichess.org, sidan turneringen skulle spelas på, protesterade när många ville registrera sig samtidigt. Vi blev tvungna att logga in bara några personer åt gången.

På tävlingsdagen började vi med inloggningarna redan 40 minuter före tävlingsstart. Vår datatekniker, Gabbe, fick hjälpa oss flera gånger under veckan och vid tävlingsstart stod han längst fram i klassrummet, redo att rycka in, ifall något skulle gå snett.

Turneringen varade i en timme, då klassens elever spelade tyst och koncentrerat. Resultatet kom bara några timmar senare; S:t Eriks katolska skola kom på plats 12 av 26. //Fröken Ania

Här är några elevers kommentarer om årets schackturnering:

”Jag tyckte det var kul, för schack är ett roligt spel. Men jag tyckte det var tråkigt att vi inte fick träffas på riktigt.” Mariam, klass 5

”Jag gillade att det funkade, men jag gillade inte att om motståndarna inte rörde sina pjäser så behövde man vänta 10 minuter för att vinna.” Felix, klass 5

”Jag tyckte att det var roligt att spela online. Men det skulle varit roligare om man skulle spelat på riktigt i Globen.” Matija, klass 5

”Jag var orolig att det skulle krascha, men det hände inte och det var jätteroligt!” Eni, klass 5

”Jag var nervös innan, men blev glad att det inte blev problem när vi körde. Det var roligt och jag är tacksam att det var online, för annars kunde man inte haft tävlingen.” Emanuel, klass 5

”Jag kunde tyvärr inte vara med, men jag satt hemma och hejade på klassen.” Carla, klass 5

Arkiv