Hem » Aktuellt » Teaterföreställningen Ondskan

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Teaterföreställningen Ondskan

Skådespelaren Oskar Sternulf besökte högstadiet med enmansföreställningen ”Ondskan”.

Veckans inleddes i måndags för högstadiets del med en teaterföreställning på 60 minuter. Det var skådespelaren Oskar Sternulf som spelade föreställningen Ondskan. Klasserna var indelade i två grupper och förställningen spelades i klassrummet. Han berättade att det var den 527:e föreställningen för hans del. 

Enmansföreställningen ”Ondskan” bygger på Jan Guillous roman med samma namn i bearbetning av Benny Haag. Romanen gavs ut 1981. Det är en otäck, gripande men ändå hoppfull föreställning, som fokuserar på mobbning, övervåld och utanförskap.

Oskar spelar Erik, en ung man, som hamnar snett i livet, får en ny chans och som bara vill klara sig genom skolgången. Vi fick följa Eriks väg från hemmet till internatskolan, där han trodde att han skulle vara trygg och inte längre behöva slåss och ta emot stryk. Ur askan in i elden. Det blir bara värre för Erik.

Efter avslutad föreställning pratade Oskar med eleverna om vad de upplevt och informerade även om Bris. Eleverna som läser svenska i klass 9 kommer att läsa romanen Ondskan och då kunna jämföra bok och föreställning. 

Några elevröster:
Han gjorde det väldigt realistiskt, med hans ansiktsuttryck, sättet han berättade saker om och hur han rörde sig. Det skulle vara roligare och det skulle vara lättare att förstå om det var fler människor som var med och spelade.”

Jag beundrar skådespelaren då han lyckades få en att tänka sig en hel scen med en massa personer, även om han bara var en person.”

Jag tycker att det där gymnasiet var väldigt brutalt och lärarna brydde sig inte ens om vad som hände.”

”Jag tycker att budskapet i den här teatern var bra, att det finns barn i världen som blir misshandlade av både familj och kompisar, som t ex att skolkamraterna hade en ruta där de fick göra vad man ville och lärarna brydde sig inte ett dugg. Det var också så synd att pojkens mamma inte kunde göra något som när pappan skulle slå pojken gick hon alltid in i köket för att göra kaffe eller te.”

”Att han putade med läpparna när han var en elak person, tog armarna i kors när han var farsan och att han spelade nervös när han var rumskamraten, det gav ett inlevelsefullt intryck, jag levde mig in i händelsen.”

”Rektorn blev arg när han fick blod i sin mat, men inte när den ena slog sönder pojken ansikte. Varför då? Bara titta på när någon blir misshandlad är bara dumt. Varför vill man ens slå någon? Allt det är bara fel”

//Genom Kristina Klempt
Lärare i svenska

Arkiv