Hem » Aktuellt » Klass nio på besök i riksdagen

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Klass nio på besök i riksdagen

Fredagen den 5 oktober besökte vi i klass nio riksdagen. Vi hade redan i slutet av åttan läst på om hur Sverige styrs och om hur allt går till vilket vi även fortsatt på nu i början av denna termin. Det var val i Sverige för inte så länge sedan och vi i klass nio fick också uppdraget att genomföra skolvalet, vilket medförde att vi behövde vara pålästa om partier och hur och vem det är som styr Sverige. Därför var det väldigt passande att besöka riksdagen för att se hur allt verkligen ser ut.

1. Från riksdagen har man en fin blick över Rosenbad, där regeringen arbetar.

Skoldagen började jag och mina klasskamrater som vanligt och klockan 10 samlades vi tillsammans med fröken Josefine och fröken Anna för att åka iväg till vårt studiebesök. Vi åkte med tunnelbanan till Gamla Stan där vi gick av och gick till Riksdagshuset. Vår guidade tur började klockan 11 men innan vi kunde sätta igång med den behövde vi genomgå en säkerhetskontroll som såg ungefär ut som den kontrollen man får genomgå på flygplatser. När alla var klara med säkerhetskontrollen kunde vår guidning börja.

 

2. Vi började med att åka högt upp med hissen och därifrån hade vi en fin utsikt över en stor del av innersta Stockholm, guiden visade och förklarade då vilka statens byggnader var och var alla politiker arbetar dagligen.
3. Efter det tog vi en snabb blick på resultaten från årets val för att sedan kunna gå in i kammaren och föreställa sig alla ledamöter från de olika partierna sitta på sina utvalda platser. Det är här alla 349 riksdagsledamöter debatterar om olika beslut som måste fattas.

 

4. I kammaren fick vi en repetition om vad det är som bestäms där och lite kort hur det går till. Tack vare våra SO-lärare kunde vi redan ganska mycket om det och därför kunde vara aktiva och svara på guidens alla frågor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Efter att ha gått ut från kammaren fortsatte vi vidare och djupare in i riksdagen för att se de olika kontoren och andra debattsalarna där politiker arbetar.

 

 

 

6. Förutom all intressant fakta och allt om hur Sverige styrs fick vi även se en massa underbar konst, nämligen finns det jättemånga fina tavlor och statyer i riksdagen och själva arkitekturen är också väldigt fin och elegant av sig.
7. En av de förra två kammarna som man debatterade i.
8. En samling av Sveriges läns alla sköldar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Som en av de sista sakerna som vi fick se var det ett rum för olika kvinnliga politiker som arbetade med många olika uppgifter i riksdagen. Det är ju också så att det är ett hundraårsjubileum av den kvinnliga rösträtten som vi firar i Sverige nu, det var precis hundra år sedan, år 1918, då förslaget om kvinnlig rösträtt togs upp. År 1919 röstade man ja till förslaget och vid nästa val år 1921 fick de första fem kvinnorna ta sin plats i riksdagen som ledamöter.

Hela besöket avslutades med att vi hade en frågestund med guiden och tack till honom för att han ville genomföra vårt studiebesök.

av Joanna Gnilka, klass 9
för Skoltidningen

Arkiv