Hem » Aktuellt » Nians tal till lärare och personal

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Nians tal till lärare och personal

Anastasia Botros håller klassens tal till lärare och personal. Talet skrevs av Matheos och Rohil!

Det sista vi gjorde i svenska i klass 9 var att skriva brev till kommande klass 7 samt skriva ett tal till skolan. Breven kommer att lämnas över till klass 7 i början av läsåret och jag hoppas att eleverna tar till sig alla de kloka råd de äldre eleverna ger. Av talen som skrevs valdes tre ut och två av dem sattes ihop till ett. Talet hölls sedan av Anastasia Botros för klassens räkning vid avslutningsmiddagen. Här kan ni ta del av talet.  //Fröken Kristina

”Låt inte det du inte kan göra
 stoppa dig från
att göra det du faktiskt kan göra.”

Detta motto tar vi med oss i livet och vi vill med detta tal tacka för alla dessa härliga år i denna vackra skola.

Vi älskar vår skola. Vår skola är inte som alla andra skolor i Sverige, den är speciell. Vi har olikheter men trots det hittar vi likheter. Vi ser förbi våra olikheterna och istället för att filtrera bort det, framhäver vi det. Vi lockar fram det bästa hos varandra och inte det sämsta.

Lärarna tar sig tid att kommunicera med varje enskild elev. Eleverna och lärarna skapar tillsammans en stöttande klimat. Vi känner oss hemma här och efter alla dessa år känns det inte som vi kommer till skolan utan att vi kommer hem.

S:t Eriks är vår trygghet, vår stolthet och vårt hem. Här investerar lärarna verkligen sin tid i eleverna och vill elevernas bäst. Dessutom känner man de flesta på skolan vilket gör att vi har en stark gemenskap och skolanda.

Skolans profil bidrar till att vi får en bra grund för livet. Vi har en acceptans för alla sorters människor även dem vi inte gillar, detta på grund av skolans värdegrund som bankats in i våra huvuden under alla dessa år.

Vi har nog inte själva insett att vi verkligen ska lämna, på riktigt. Om ett par år tar vi examen, och bildar familjer, tjänar pengar och köper hus. Vi kommer nog inte minnas dessa dagar, därför är det viktigt att vi nu, vänder oss till er lärare och säger Tack. Tack för ert eviga tålamod, tack för att ni inte gav upp på oss, tack för att ni fortsätter arbeta som lärare.

Men även om vi inte minns dessa dagar, även om vi glömmer era namn, kan ni alltid glädjas åt att ni har varit med och format oss. Vår lycka är er lycka, vår framgång är er framgång.

Det är sant det de säger, att kunskap är makt, och tänk att ni har makten och delar ut den till alla oss som en dag hoppas att göra er stolta.

Det är lärare som ni, som formar framtiden. Vi är schackpjäserna, ni är spelarna, och så småningom kommer vi vara schackspelarna, och våra barn pjäserna.

Med dessa ord vill vi bara säga tack för en god match.

Vi ses snart igen S:t Eriks!

 

 

Arkiv