Hem » Aktuellt » Hemma igen!

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Hemma igen!

Äntligen hemma igen efter en vecka på studieresa till Rom tillsammans med våra fantastiska nior. Ni har haft chansen att följa vår resa här på hemsidan eller skolans FB-sida. Vi hoppas att ni har haft glädje av alla bilder och våra hälsningar.

Tunnelbanan var som att sitta i en bastu.

Vi bodde på ett polskt pilgrimshem som hette Sursum Corda. Det var ett bra boende med sköna sängar och så var det rent. Något som är viktigt när man är ute och reser. Vi hade frukost och middag där. Varje dag blev det en härlig promenad på 20 minuter till närmaste t-banestation. Det underlättade för alla att vakna. På tunnelbanan var det som att kliva in i en bastu, det rann svett om oss alla.

Under veckan upplevde vi kultur, historia, kulinariska höjdpunkter samt några religiösa upplevelser.

 

 

Denna figur föreställer Galileo Galilei och står utanför S. Maria degli Angeli e dei Martiri.
Den heliga familjen på det lilla utetorget vid S. Maria degli Angeli e dei Martiri
Den heliga Maria med Jesusbarnet, S. Maria degli Angeli e dei Martiri.
Den helige Josef, S. Maria degli Angeli e dei Martiri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Något som alla uppskattade var nog mest påveaudiensen på onsdagen. Vi var på plats redan kl. 9 och allt började först kl. 10. Vädret var molnigt och det var kvavt. Som tur var klarade vi oss undan regn. Efter det gick vi vidare för ett besök på Vatikanradion, där vi fick lära oss lite historik samt gå runt och titta hur  allt såg ut.

Onsdagens påveaudiens.
Peterskyrkans vackra kupol.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Varje dag gick vi långa promenader och en del av oss kroknade så lätt i värmen. Men då blev det att ta en glasspaus. Lunch åt vi ute varje dag på olika ställen. Lunchen fick kosta max 10 Euro. Det blev varierat från pasta till hamburgare. En dag lyxade vi till det med charkuteribräda. Enkelt men så gott.

av Anna Salinas
lärare

När det var varmt smakade gelaton extra gott!
Dagens espresso!

 

 

 

 

 

Äntligen McDonalds!
Dagens pasta, Arrabbiata.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En härlig lunch med kalla charkuterier samt ostar.
En riktigt god lasagne.
Piazza del Popolo (kvällsbild)
Piazza del Popolo (kvällsbild)
Piazza del Popolo (kvällsbild)
Piazza del Popolo

 

Arkiv