Hem » Aktuellt » Vår nya, härliga hemkunskapssal

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Vår nya, härliga hemkunskapssal

För några veckor sedan fick vi det fantastiska beskedet att vår hemkunskapssal som renoverats under hela höstterminen äntligen var klar! Vi var nog många som längtat efter att få ha hemkunskap och få se hur hemkunskapssalen såg ut i sin nya skepnad, och så var det dags! Det gick nästan inte att känna igen sig, för där gamla, slitna, träfärgade skåp och något ålderdomliga elspisar stått fanns nu nya, fräscha möbler, mycket i vitt, en mer modern spis med en fläkt ovanför och till och med nytt golv. Att stå där i de nya köken och laga mat kändes nästan lite högtidligt och speciellt, för det är ju inte varje dag man får beskåda ett nyrenoverat klassrum i dess fulla, ännu inte slitna prakt.

Rektor Mats och fröken Szilvia inviger vår nya hemkunskapssal.
Äntligen!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vad har vi hållit på med under höstterminen då, undrar ni säkert? Håltimme? Nej, så enkelt hade vi det inte. Istället väntade riktigt långa pass biologi, som vår hemkunskapslärare fröken Szilvia även undervisar i, och då fick vi chansen att fördjupa oss i människokroppen som just då stod på schemat. Dessutom hade vi tid att arbeta praktiskt, något vi inte brukar hinna med på våra ordinarie biologilektioner. Vi lärde oss alltså massor under terminen och hade väldigt intressanta och roliga lektioner, men innerst inne längtade nog alla lite efter att få stå i små grupper i hemkunskapssalen, laga god mat och lära sig om näringsämnen och allt annat som hör hemkunskap till.

I första hand tänker man kanske inte på hur viktigt hemkunskap är, men jag vågar nog påstå att det är ett av de viktigare ämnena i skolan eftersom man lär sig om hur man tar hand om kroppen och ett hushåll vilket ju som alla vuxna vet är nyttig kunskap i framtiden. Och dessutom tackar nog ingen nej till att ha en härlig, lugn lektion i en fin, nyrenoverad hemkunskapssal och få en massa nyttig, lättsmält kunskap, eller hur?

Av Nadia Owczynska åk 8

Arkiv