Hem » Aktuellt » Paddling i Djurgårdskanalen

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Paddling i Djurgårdskanalen

Veckorna går snabbt och nu har vi redan varit igång med skolan nästan en måndag. Det regnar och hösten är på ingång. Förra veckan, onsdagen den 6 september, var det dags för högstadiets årliga paddlingssejour ute på Djurgården. I år var det extra speciellt. Det var sista gången magister Ernö var med. Han går i pension efter detta läsår. Magister Antonio var med för att se och lära. Han var också en baddare på paddling.

Vädret var fint och vi såg alla fram emot en härlig dag ute på Djurgården. Vi lärare har alla våra ”roller”; fröken Josefine paddlade eller promenerade, fröken Annika och fröken Martina paddlade, likaså magister Antonio. Fröken Kristina hade kontroll på värdesaker och väskor och tog närvaro samt bockade av eleverna när de skulle hem. Klass 7 var först ut kl. 9 och där var det ett flertal som tog en härlig promenad med fröken Josefine medan resten testade paddling för första gången. Nästa år kanske fler vågar testa. 

Därefter var det dags för klass 8. De var med redan förra hösten och testade och därför visste de vad som väntade dem och tog sig an uppgiften med bravur. Magister Antonio och fröken Annika paddlade båda passen. Magister Ernö pratade gamla minnen med fröken Kristina. De har varit kollegor sedan 1989 och fröken tycker det känns konstigt att det nu var sista gången. ”Har åren verkligen gått så fort? Vi är ju så unga fortfarande.” Ernö bara skrattade och berättade roliga historier. Samtidigt hade han total kontroll över paddlingen och fröken över pengarna. Riktiga proffs!

Magister Ernö och fröken Josefine
Fröken Kristina och magister Ernö

Efter lunch var det dags för de äldsta eleverna att för tredje och sista gången paddla. Alla paddlade och alla hade kul. De allra flesta blev blöta och ingen hade med sig ombyte. Kanske något att tänka på för nästa års elever. Ett riktigt stalltips!! Torra kläder är något som verkligen uppskattas efter en paddlingstur, likaså kanske lite varmt té eller choklad. 

En dag som denna skulle inte fungera utan lärare som vågar ge sig ut på vattnet. Fröken Annika och magister Antonio var riktiga kanotproffs. Ett stort tack till magister Ernö för alla år med oss lärare och elever ute vid Djurdgårdsbron och på vattnet!

Magister Ernö och klass 8.
Hemlig kanotist
Kanotisten Annika
Fröken Annika och klass 9

 

 

 

 

 

 

Arkiv