Hem » Aktuellt » En liten återblick på vårt jubileum

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

En liten återblick på vårt jubileum

En vecka har snart gått sedan vi firade S:t Eriks skola 50 år i Enskede. På fredagskvällen hölls en jubileumsmiddag för skolsystrar, personal, skolans styrelse och skolledning. Många tidigare skolpräster deltog också. Rektor hälsade välkommen, vi åt god mat och hade så trevligt. Kvällens höjdpunkt var nog ändå två tal; det första av sr. Edelhild och det andra av Anna-Kajsa. Sr. Edelhild berättade mycket om hur det kom sig att systrarna kom till Enskede, Anna-Kajsa gav mer roliga återblickar.

Fd eleven Paul Degens cateringservice serverade en fantasiskt smakrik buffé.
Sr. Edelhild talade om vikten av att se alla barn och hjälpa dem som mest behöver hjälp.
Sr. Inga i samtal med Mikael Carlsson från skolans styrelse.
Ett radarpar när det gäller idrott.
Sr. Rita

 

Alla lyssnade andäktigt på sr. Edelhild.

 

Lördagen den 26/8 strålade solen från klarblå himmel och skolan var redo att möta sina gamla elever. Huvudpersonerna var dock de fem skolsystrarna. De anlände vid 12-snåret och fick sedan inte en lugn stund. Alla ville byta några ord med dem. 

En jämn ström av elever anlände till skolan under de fyra timmar det var öppet hus. Klass 6 och klass 9 sålde fika till förmån för sina klassresor. I matsalen kunde man sitta och fika och se ett fint bildspel. Utanför kapellet fanns skärmar med foton från äldre tider.  

”I går vid 12-tiden anlände systrarna till skolan. Det var som att vänta på världsstjärnor. Sr Barbro och sr Rita hann ta ett steg upp på skolgården innan de blev omringade. Sr Edelhild hann bara till mellanstadiekorridoren. Det var fantastiskt roligt att se dem efter alla år, och att se er som var där.” (från FB)
Fröken Kristina och hennes klasskompis Mariola ifrån avgångsklass 1975.
Ett innerligt tack till alla skolsystrar! Ett tack även till våra rektorer genom åren! Rektor Eva var med båda dagarna.

Mellanstadiet
Matsalen
Klass 9 hade bullat upp ordentligt.
Klass 6 hade ordnat fika i mellanstadiekorridoren.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Det var en glädjefylld dag som avslutades med att den den heliga mässan firades i kapellet tillsammans med skolsystrarna. Det var riktigt nostalgiskt att se dem sitta på första bänk. 

Arkiv