Hem » Aktuellt » Välkommen Barbro!

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Välkommen Barbro!

Jag fick idag tillfället att prata lite med Barbro Wallhäger som är ny förskollärare på den nya förskoleavdelningen S:t Elisabeth. Under denna intervju fick jag veta väldigt mycket intressant om Barbro som jag tycker är bra att berätta.

Barbro är nyanställd förskollärare på skolan och arbetar på den nyinvigda avdelningen Sankta Elisabeth.

Barbro visste redan som ung att hon ville jobba med att  ta hand om och lära ut barn  ungdomar. Hon utbildade sig först till fritidsledare och åkte redan som ung till England i ett halvår för att jobba på förskola. Resorna fortsatte när hon åkte till Sydsudan där de ville att hon skulle starta en förskola. Barbro säger att hon i Sydsudan fick vara väldigt kreativ med att göra nya läromedel och leksaker till barnen, som var en väldigt rolig upplevelse. Att starta den här förskolan gjorde Barbro väldigt intresserad med att jobba med förskolor och drev henne till att utbilda sig till förskollärare i 2013. Hon har också jobbat på flera andra skolor.

Vad som också drev henne till förskoleyrket var att hon tycker att åldern 1-3 är en av de viktigaste i ditt liv och påverkar väldigt mycket.

”- Det formar hela resten av livet”, säger hon.

Därför tycker hon att det är väldigt viktigt att strukturera och planera så att varje barn kan utvecklas på sitt eget sätt. Att känna till och veta hur varje barn är, är viktigt för att de ska kunna utvecklas med tryggheten och lärande i fokus.

Hon började i skolan den första februari 2017, alltså ungefär samma tid som den nya avdelningen invigdes. Barbro blev intresserad av jobbet när hon såg en annons för det i Domkyrkan och tyckte att det skulle vara speciellt roligt eftersom skolan är katolsk och hon själv är katolik. Barbro tycker också väldigt mycket om vår kristna värdering, och ÄRVA (Ärlighet, Respekt, Vänlighet och Ansvar). Så hon sökte jobbet, och fick det lite senare.

”- Det är jättekul att jobba här, eftersom alla på skolan är så snälla och det är inte för mycket elever”.

Det är kul att vi nu på skolan har en förskollärare med så mycket erfarenhet som Barbro.
Av: Fredrik Andersson, klass 8,
för Skoltidningen

 

Arkiv