Hem » Aktuellt » Lågstadiet festade loss inför fastan

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Lågstadiet festade loss inför fastan

Onsdagen 15 februari ordnade vi i klass 7 vår andra lågstadiefest. Vi stod och sålde kakor till barnen, så här är en återblick av festen ur just två försäljares perspektiv.

Klassen började planera festen bara två veckor tidigare på sina morgonringstimmar. Först av allt bestämde vi vilka som skulle vara i vilken grupp, samt vilka två elever som skulle göra en fin inbjudan som sedan skulle delas ut till barnen. Vi var, för andra gången i försäljningsgruppen och gjorde även inbjudan liksom i höstas. Med inbjudan var det absolut svåraste att den inte skulle få vara så gott som identisk som våran förra, men efter många diskussioner fram och tillbaka fick vi ett bra resultat.

Försäljningsgruppen ansvarade för att bestämma vad som ska säljas och hur mycket varje sak ska kosta. Förutom den fanns musik- och teknik gruppen samt aktivitetsgruppen. Vad de ansvarade för kan ni säkert gissa… Varje person i klassen skulle baka något och ta med det till festen, för annars skulle det inte finnas något att sälja.

Så när onsdagen med stort O till slut kom, och klockan strax var tre, stod en hel rad med sötsaker och väntade.  På bordet mittemot trängdes lådor med chips, popcorn samt godis tillsammans med flera kannor saft. Det kändes verkligen

Nästan alla elever gillade våra popcorn.

i luften att något speciellt var på gång när vi ställde oss bakom bordet och gjorde oss redo för barnens ankomst.

Till slut strömmade de in, de flesta uppklädda på alla möjliga vis. De första minuterna var vi smått oroade, eftersom det kom väldigt få personer och köpte från oss. Så kom de! Som högst kunde det kanske stå sju eller åtta barn i kö. Det var en alldeles vansinnig tur att vi var tre på samma ställe, annars hade det blivit jobbigt! Efter ett tag satte vår kompis Marta, som stod tillsammans med oss bakom bordet, igång med att göra reklam för olika bakelser. Redan en knapp halvtimme efter festens start kunde alla höra:

Det fanns många olika sorter att välja mellan.

“- Bara en enda blå muffins kvar! Passa på! Snart är den borta! Kostar endast tio kronor!”.
Genast kom flera barn sättande åt vårt håll.

Inte nog med att lågstadiet kom, dessutom fick vi besök av flera elever i årskurs 8 samt ett flertal lärare som också tänkte se vad vi hade att erbjuda! Detta gav oss ännu mer pengar som ska gå till den legendariska klassresan till Rom, som blir av under vårterminen i nian.

När klockan slagit halv fem och festen var slut, var vi otroligt trötta, fast inte så pass trötta att vi inte orkade med all städning som skulle ske efteråt. Allt gick snabbt och smidigt.

Klassen är mycket nöjd med pengarna vi fick in, men fortfarande återstår mycket för att vi ska kunna ta oss till vårt mål – Rom.

Av Nadia och Emilia Owczynska, klass 7,
för Skoltidningen

 

Arkiv