Hem » Arkiv » Skapande skola från en elevs perspektiv

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Skapande skola från en elevs perspektiv

Sist har hela högstadiet och klass 6 varit med om något som heter skapande skola. Den gången fick vi välja mellan afrikanska trummor och cirkus, det blev en röstning i alla klasser och tillslut fick vi ha cirkus. 

Möjligheterna att testa nya saker verkade oändliga. Eleverna hade skoj, det märktes på alla glada miner!
Möjligheterna att testa nya saker verkade oändliga. Eleverna hade skoj, det märktes på alla glada miner!

Onsdagen den 23 november kom tre cirkuspedagoger hit till vår skola. Hela onsdagen fick de vara här och undervisa elever i sexan, sjuan, åttan och några från nian i cirkus. Vi fick bland annat testa på trapets, jonglering och att gå på lina. Innan alla satte igång och testade sina förmågor, körde vi två fokuseringslekar som skulle göra oss lugnare och mer fokuserade på själva arbetet. Sedan visade pedagogerna hur man gör olika saker till exempel hur man jonglerar eller går på lina alla blev då fascinerande och ville på en gång sätta igång. Då delades vi i två grupper, den första gruppen började med jongleringen och alla såna tricks medan andra gruppen fick testa på trapets och att gå på lina.

Jag själv började med att gå på lina, det såg så lätt och tråkigt ut. När man väl stod på linan och hårt håll i cirkuspedagogen, insåg man att det verkligen inte är så lätt som det ser ut, för varje gång man gick om sträckan blev man bättre och bättre och ville bara gå om den.

Full action.
Full action.

Sedan kom jag till trapetsen, det såg väldigt lätt ut, bara upp på stången och släppa taget med händerna men nej tyvärr. När jag äntligen (efter en lång stund av slit) kom upp på stången såg jag ner mot marken så blev jag så rädd att inte ens vågade ställa mig upp och dessvärre släppa taget. Men ja, tillslut så vågade jag släppa taget och jag blev så rädd att jag efter tre sekunder gick ner.


Sedan kom jag till jongleringen den var också svårare än den såg ut. Men ändå så gick det, jag lärde
mig fler tricks än att vanligt jonglera, och det var verkligen kul att kasta upp och fånga olika saker.
Jag tyckte verkligen om den dagen, det var riktigt kul. Hoppas att jag någon mer gång får göra om det.

av Joanna Gnillka, klass 7
för Skoltidningen

Arkiv