Hem » Aktuellt » Recension av Lilla Odyssén

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Recension av Lilla Odyssén

Teater BarbaraHela klass 7 besökte den 13 oktober Teater Barbara på Pipersgatan 4 för att se pjäsen ”Lilla Odyssén”, som är en lättfattad version av den riktiga pjäsen skriven av den greken Homeros. Boken är tjock och kanske svårläst men pjäsen tog endast 45 minuter. (Red)

Teatern handlar om en kung som skickas ut i krig mot sin vilja. När han skickades ut hade han just fått sitt nyfödda barn, han skickades ut med en sorg i hjärtat om att han kanske inte skulle se sin fru och sitt barn igen. 20 år senare efter 10 blodiga krigsår och 10 år fängslad på en ö., kommer han tillbaks till sitt hem som har det blivit invaderat av inkräktare och unga män som ville gifta sig med hans fru Penelope. Nu är det upp till honom att ta tillbaks sin fru och sin hemö med hjälp av sin son Telemakos.

Det var en ganska liten teater som var mitt i staden. I själva salen var en liten fin läktare med mjuka bänkar och en liten scen med flera strålkastare riktad mot den. Det fann nästan ingen rekvisita bara två stollar, en resväska och två masker men det gick väldigt bra ändå för att de två skådespelarna var väldigt bra på att visa gester med händerna som om de verkligen höll i ett blodigt svärd eller en kökskniv.

De två skådespelarna var väldigt bra på att hoppa mellan de olika karaktärenar med olika kännetecken som från en ståtlig kung med rak rygg till en fattig tjänare med nästan puckelrygg. En nackdel med detta var att ibland när de hoppade från olika karaktärer så gick det väldigt snabbt så man inte hängde med som när de slogs med varandra så såg det ut som om de slogs med sig själva.

Lilla OdyssémSammanfattat var det en väldigt bra pjäs som var väldigt snabb, levande och fin. Skådespelarna var riktigt bra på att uttrycka sina roller.

Den får 4 av 5 stjärnor.

Skådespelare: Hans Nyberg och Veronica Kurba.

Regi: Ulf Evrén.

Av: Fredrik Andersson, klass 7.

Arkiv