Hem » Arkiv » Luciadagen

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Luciadagen

Som på många andra platser så firade äve vårskola Lucia på fredagen den 12 december. Tidigt på morgonen samlades föräldrarna till förskolebarnen i matsalen och fick se samma föreställning som skolan såg i torsdags. Med samma bravur framförde barnen en blandad repertoar till föräldrarnas stora förtjusning. Duktiga barn och duktiga föräldrar som applåderade på rätt ställen. Det hela avslutades med fika på avdelningen. Tack till frk Monika, Bozena, Nilanan och Vajira och självklart till alla duktiga barn!

…och så strax därefter nians Luciatåg som framförs vid två tillfällen så att alla elever skall få möjlighet att se skådespelet. Senaste föreställningar visade att skådespeleriet är lika viktigt som sången, så även denna gång. Länge såg vi inte skådespelarna, vi hörde bara sången. En smart lösning då alla är spända i sin väntan på avslöjandet av vem som är Lucia. Först efter några sånger kom tåget in och Monika Mourad stod i spetsen. Sedan blev det som vanligt – eleverna framförde en blandning av lucia- och julsånger. Bara en halvtimme senare gjordes hela processen om, den här gången för resten av eleverna. Tack till frk Louise och mgr Eugen vid pianot och självklart ett stort tack till eleverna, understödda med en duktig stab av medhjälpare!!

Under tiden åkte frk Ania och mgr Jonas med klass 5 till Josephinahemmet för att glädja de gamla med sin sång och sin blotta närvaro. Ett avancerat program framfördes och resultatet blev som vanligt enastående. En mycket uppskattad tillställning som rörde de gamlas hjärtan och även berikade eleverna som ansträngde sig för att förhöja stämningen på hemmet. Så här skriver frk Ania om besöket:

”Fredagen den 12 december åkte klass 5 som vanligt till Josephinahemmet i Bromma för att bjuda de boende där på ett Luciatåg. Det halvtimmeslånga programmet blev mycket uppskattat och fick stora applåder. Femmorna fick mycket beröm av Elisabethsystrarna och chefen för Josephinahemmet överlämnade ett bidrag till en framtida klassresa till den trötta, men glada klassen.”

Fröken Ania

Vi får höra sångerna den kommande veckan på skolan – det ser vi fram emot!

Hjärtligt tack!!

Det sista som bör nämnas är Luciatåget på hemmet i Bagarmossen – Oskars minne. En grupp utvalda elever från lågstadiet stod för programmet och advent- och l, uciasånger framfördes. Med det goda rykte vi har där kunde vi inte göra gästerna besvikna, så det var bara att plocka fram glädjen och lekarna – mycket uppskattat. Vi hann också, som vanligt, med en liten stunds samvaro och sedan bar det tillbaka till skolan.
Tack till alla barn och frk Asay och Patricia som gav frk Monika en behövlig hjälp!!

Arkiv