Hem » Arkiv » Besök på Nobelmuseet

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Besök på Nobelmuseet

Besök hos uppfinnarna

Vi i klass 7 åkte till Nobelmuseet. När vi kom fram så kom vår guide och tog emot oss. När vi fått var sin stol satte vi oss i en ring och lyssnade på guiden.  Hon frågade oss vad vi visste om nobelpriset och så berättade hon om nobelprisen.  Hon berättade vad de olika vinnarna hade gjort för att få sina pris.

Guiden berättade också om Alfred Nobel och att han kom på dynamiten och sedan kom han på nobelprisen. De som vinner får ungefär 8 miljoner kronor och väldigt mycket ära. Ibland kan det vara flera som får dela ett pris tillsammans. Alfred Nobel gjorde så för att det skulle bli bättre för världen.

När vi lyssnat klart var det dags för oss att börja jobba. Vi blev indelade i olika grupper och fick gå runt och välja var sin monter och sedan med hjälp av vissa frågor försöka ta reda på så mycket som möjligt om just det pris som gruppens monter handlade om.

Min grupp valde att arbeta med diabetes. Vi fick berätta om det inför hela klassen. Vi berättade om varför man får diabetes och vad forskningen har gjort för att hjälpa dem som har det. De andra grupperna fick också berätta om de nobelpris de fördjupat sig inom.

När vi bar klara avslutade guiden och pratade lite om framtiden. Hon sa att det kommer att fortsätta att dela ut Nobelpris i framtiden också för pengarna tar inte slut. Sen åkte vi tillbaka till skolan och åt lunch.

 

Jessica klass 7

 

Nobmus kopiaNobelmuseet

I fredags var jag och min klass på en liten utflykt. Vi var på Nobelmuseet i Gamla stan. När vi var inne i museet kunde man se gamla kända uppfinnare på affischer som hängde i taket och roterade runt i en bana. Rummet var stort och det doftade inget speciellt. Runt omkring fanns det ganska många människor som var där för att besöka museet. Vi fick ta av oss jackorna och när vi gått in kom en guide och visade oss runt. Av guiden fick alla en uppgift att ta reda på mer om ett speciellt nobelpris och på vilket sätt det varit till nytta för mänskligheten. I slutet av besöket fick vi berätta för varandra om vad vi kommit fram till.

Vi var på Nobelmuseet för att få mer information om olika Nobelpriser. Det finns sex olika priser. Litteratur, fysik, kemi, medicin, fred och ekonomi. Varje år väljs det vinnare i alla kategorierna. När man vinner ett nobelpris får man ungefär 8 miljoner. Ibland kan det vara upp till tre personer som får dela på ett pris. Då får de även dela på pengarna. Det är väldigt ärorikt att vinna ett Nobelpris.

Aisha klass 7

Arkiv