Hem » Arkiv » Framtidskören

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Framtidskören

SAM_1230Med glädje kan vi berätta att barnen från ÅK 5 ingick i Framtidskören, som är en samling av skönsjungande barn från olika skolor. En utförlig rapport från deras uppträdande kommer snart. Än så länge några bilder.

Det började en dag då fröken berättade att hon hade anmält oss till Framtidskören. Hon berättade om vad vi skulle hålla på med under vårterminen.

I början var det lite pirrigt att få träffa nya barn som man inte hade sett, men efter allt tänkande så försvann all stress och pirr i magen. De två första gångerna var vi på Skeppsholmen i Kulturfyren med en skola som hette Solbergaskolan. Vi gjorde sånguppvärmning och olika övningar för att få igång rösten. Det var superroligt att få lära sig något nytt. Körpedagogerna hette Charlotte och Marie. Charlotte är även amerikansk. Det var roligt att få träffa och jobba med så talangfulla, underbara personer. De verkligen stöttade en och man fick mycket energi.

Vi skulle uppträda i Eric Ericsonhallen. Några timmar före tränade vi för fullt. Det var väldigt roligt men ändå pirrigt. Till slut kom konserten. Vi fick tröjor där det stod Kulturfyren – Framtidskören. De var jättefina. Vi sjöng våra sånger och så kom det att jag skulle läsa upp min dikt. Jag var jättenervös, men jag visste att jag skulle klara det och det gjorde jag. Det släppte i slutet och allt var bara perfekt den stunden. Jag kände att hela byggnaden blev full av lycka och det kändes så härligt! Jag kände mig stolt och var stolt över alla andra också. Jag skulle vilja att alla som inte har gjort det skulle prova för det är en fantastisk chans att få träffa underbara barn och människor. Jag njöt verkligen och önskar att vi fick möjligheten att få göra det igen. Jag vill att folk får se att musik verkligen är roligt. Jag har utvecklats mycket och är glad att jag fick den här chansen för jag älskade det och vill träffa Marie och Charlotte för jag älskade stunden att få vara med dem.

Det här är något av det roligaste jag har gjort i mitt liv!

Carolina Lechon Lara, klass 5

De två första gångerna vi träffades sjöng vi och gjorde olika övningar för att vi t ex skulle kunna artikulera bättre, öppna munnen ordentligt när vi sjunger, kropps- och ansiktsspråk osv. Vi sjöng olika sånger om Stockholm. De gjorde till och med en sång av två dikter några av oss hade skrivit. Vi lärde oss många, många sånger som jag inte kommer att glömma på ett bra tag framåt (hoppas jag). Själva konserten var i Eric Ericsonhallen. Vi var 140 barn som sjöng om Sveriges fantastiska huvudstad Stockholm.

Jag ville verkligen njuta, eftersom det inte är varje dag man står på en scen och sjunger

Arkiv