Hem » Arkiv » FN- och Språkdagen

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

FN- och Språkdagen

På samma sätt som förra året har vi firat både Språkdagen och FN-dagen samtidigt.
Barnen fick vår uppmärksamhet på ett särskilt sätt genom en mängd aktiviteter som visade deras förmåga att leka och skapa i en kreativ miljö under ledning av lärare.  Dagen började med andakt i kapellet, där vi bl. a. bad Fader Vår på 6 olika språk.Här kommer en kort rapport om de många aktiviteter med varierande uppgifter, som bidrog till väldigt positiv stämning på skolan.

Årskurs 1-3 jobbade engagerat med barnens rättigheter. Eleverna fick uttrycka sig genom diskussioner med många kompetenta frågor, samt genom att måla bilder och skriva texter på temat.
Lågstadiet avslutade sin dag med en halvtimmes sång där glädjen formligen sprutade ut från alla sångares munnar. Höjdpunkten var sången ”Jag gillar mig” där till och med lärarna ”svängde” sina kroppar i takt med musiken, trots rektorns övervakning.

Mellanstadiet ägnade sin tid åt att jobba med vår värdegrund ÄRVA. Barnen indelades i några grupper där värdegrundens budskap fick olika framtoning.
Mest uppmärksammat blev dock lärarnas uppträdande där de fick agera elever för omväxlings skull.
Vi fick se många situationer ur elevernas (och lärarnas) vardag där många av eleverna kunde känna igen sig, förhoppningsvis med liten eftertanke som resultat. Mest handlade det dock om roliga skämt som lockade publiken till många skratt. Efteråt kunde eleverna ägna sig åt sina arbeten och uttrycka för sin tolkning av vår värdegrund. Det blev liten teater under fröken Anias ledning. En annan grupp fick läsa innehållet i ÄRVA (ärlighet, respekt, vänlighet och ansvar) på olika språk. Mgr Per och mgr Eugen hjälpte barnen i sin grupp att skapa en rapplåt på tema – ett väldigt lyckat initiativ där barnen glänste med sin skaparförmåga.
Allt detta visades sedan i gympasalen som en klimax för dagens firande.

Även högstadiet var sysselsatta med språklekar och dramauppsättningar i små grupper. Några elever, tillsammans med mgr Dante framförde ”Sång till friheten” på spanska.
En lyckad dag i fredens och glädjens tecken, på en skola där barnen har alltid stått i första rummet !!

Arkiv