Hem » Aktuellt » Författarbesök i klass 5

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Författarbesök i klass 5

Onsdagen den 22 maj fick klass 5 besök av författaren Pär Sahlin. Han har bland annat skrivit ”Solhjärtats hemlighet”, som vi läste gemensamt i klassen i åk 4 och han är också en av författarna till vårt läromedel i svenska ”Klara svenskan”. Klassen hade sett fram emot Pär Sahlins besök ända sedan i februari när jag bokade det och för en vecka sedan var det äntligen dags! //Fröken Ania

Pär Sahlins besök

Jag tycker att Pär Sahlin är rolig, trevlig och entusiastisk. Det var mycket spännande och intressant när han berättade om vad han varit med om, hans böcker, hans inspirationskällor, och mycket annat om hans författarkarriär. 

Pär älskade att läsa böcker och skriva berättelser när han växte upp. Det är otroligt att tänka på hur bra fantasi och kreativitet han måste ha för att kunna skriva en så bra bok som Solhjärtats hemlighet! Men tro det eller ej, Pär har inte alltid tänkt sig själv som författare. När han var liten ville han bland annat bli arkeolog, men hans  största dröm var att bli världsmästare i simning!

Hans första bok var Solhjärtats hemlighet, men han tycker om att läsa realistiska böcker om personers liv och relationer. Det är inte alltid lätt att skriva en bok. Pär berättade att en redaktör är som en sträng svensklärare som “ rättar” berättelsen, som stavfel och otydligheter. 

Pär Sahlin har hållit på med en bok i 10 år och är fortfarande inte klar eftersom han skrivit om den ungefär 35 gånger för att han inte blev nöjd. 

Det är därför jag tycker att Pär Sahlin är en genial författare som aldrig ger upp! 

Av Ester

Arkiv