Hem » Aktuellt » Motsatsdikter

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Motsatsdikter

Klass 4 har i veckan jobbat med antonymer och fått prova på att skriva motsatsdikter efter ett givet mönster.

Här och där

Här skrattar alla av lycka.

Där har glädjen gått bort.

Här har vi skolan nära och gratis.

Där är skolan långt från hemmet.

Här har barnen inget jobb.

Där bär barnen tungt på huvudet.

Pojke, klass 4


Förr och nu

Förr var jag rädd och olycklig.

Nu är jag modig och lycklig.

Förr var jag fattig på kärlek.

Nu är jag rik på kärlek.

Förr simmade jag i det grunda.

Nu simmar jag i det djupa.

Flicka, klass 4


Lögn och sanning

Det är lögn att allt är muffins och regnbågar,

men det är sant att det finns tragedier.

Det är lögn att vår miljö är bra,

men det är sant att vi har förstört den, både du och jag.

Det är lögn att alla har det bra,

men det är sant att vi alla sitter i samma båt.

Det är lögn att vi ska leva för evigt på jorden,

men det är sant att vi alla ska dö

och dömas av vår Herre Jesus Kristus.

Flicka, klass 4


Här och där

Här är det fred.

Där är det krig.

Här är det glädje.

Där är det sorg.

Här kan man gå ut och leka.

Där måste man vara hemma

och ta skydd från bomber.

Pojke, klass 4


Hos oss – hos andra

Hos oss finns höga hus i överflöd,

hos andra varken hus eller tält.

Hos oss äter vi och slänger mat.

hos andra finns knappt till alla.

Hos oss finns vård och sjukhus,

hos andra finns knappt vård alls.

Hos oss är det fred

och vi kan njuta av vädret,

hos andra kan man knappt gå ut,

utan att akta sig för bomber.

Hos oss finns en plats att sova och tak,

hos andra finns knappt en boplats.

Jag är glad över att vara här!

Flicka, klass 4

Förr och nu

Förr var jag liten och svag,

nu är jag stor och stark.

Förr var jag liten och stannade hemma,

nu är jag stor och går till skolan.

Förr var jag barnslig,

nu är jag allvarlig.

Förr var jag högljudd,

nu är jag tyst.

Förr var jag rolig,

nu är jag roligare.

Jag är tacksam över hur jag är.

Pojke, klass 4


Här men där

Här är det rikt, men där är det fattigt.

Här är det frihet och lycka,

där är det krig och olycka.

Här finns det mat och dryck,

där är det svält och förtryck.

Var glad med det du har,

och tänk på andra som inte har.

Flicka, klass 4

Arkiv