Hem » Aktuellt » Tal till klassen – sista lektionen i svenska

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Tal till klassen – sista lektionen i svenska

De tre sista lektionerna i svenska med klass 9 ägnade vi oss åt att hålla olika typer av tal. Det föll sig ganska naturligt att den sista lektionen säga några ord till varandra. Nedan kan ni läsa tre av talen. Jag är stolt över eleverna och vad de uppnått under de tre år jag har haft förmånen att undervisa dem i svenskämnet. Det har mött alla utmaningar modigt om än ibland motvilligt. //Fröken Kristina

”Skolan är som ett svenskt fängelse. Du kommer inte dit frivilligt. Men om du jobbar hårt och sköter dig, kommer ditt liv att bli mycket enklare.

Nu när jag ser er alla här, ser jag hur var och en av er har utvecklats. Ni har alla jobbat hårt och nu har vi alla en läderfåtölj och en 55-tums TV i våra celler.

Men nog med skämt, jag vill tacka er alla, klasskamrater och lärare, för alla de här fantastiska åren. Nu öppnas dörrarna till cellen bredvid – gymnasiet. Lycka till!”

Av Bernar

”2010 tog jag mitt första kliv in på S:t Eriks katolska skola. Då såg saker inte likadana ut som de gör idag. Barn sprang på den gamla skolgården och inte visste jag att några av dem skulle jag känna ända tills idag.

Alla som sitter här idag var inte där den dagen men saker förändras. Klassen, relationerna, individen och så mycket mer har förändrats. Är det inte lite roligt hur mycket som har hänt på bara några dagar, månader och år. All den tid vi har spenderat med varandra har gjort oss galna på varandra, både på gott och ont. Med tiden har vi analyserat och bildat uppfattningar om var och en i vår omgivning.

Jag kan med rent samvete säga att jag inte tycker illa om någon. Var och en av er har lärt mig något. Fått mig att skratta och hjälpt mig utvecklas. För det vill jag bara säga tack. Jag hoppas att var och en av er lyckas bra med vad det än är ni har framför er och jag hoppas att ni är glada och friska på vägen mot ert mål. Livet kan vara jobbigt ibland och vissa förändringar kan göra ont men jag lovar att om ni håller fast vid era värderingar och värdesätter er moral så kommer allt att gå.

Tack för alla dagar, månader och år!”

Av Miriam

Vänskap, minnen och framgång.
Det är tre saker som jag tror att vi alla kommer att ta med oss härifrån. År efter år har vi samlat tillsammans på skolan och spenderat våra dagar med varandra. Vi har knutit vänskapsband som sent kommer att glömmas.

Vänskap, minnen och framgång.
Det är de saker vi minns, har upplevt och gjort tillsammans. Alla ställen vi besökt och alla gånger vi skrattat tillsammans.

Vänskap, minnen och framgång.
Det är det vi nu lämnar skolan med. Kanske som helt andra människor än när vi började. Men som bra och framgångsrika människor, som har hela livet framför sig.

Därför vill jag inte lämna denna skola i sorg utan i glädje för alla vänner jag fått, alla minne vi skapat och allt jag har lärt mig.

av Lynn

Arkiv