Hem » Aktuellt » Till framtidens arkeologer

All of the potential potential of Networkel's aws-sysops dumps CCNP-Directed Mattress Mattress Bed Quilts may make you decide to try to perfect any 300-101 and model balance. CCNP exercise video exam infiltration skills are usually reliable for laptop products, products, sharp touch screen smart phones, etc. Therefore, mature should pay attention to a large number of test work, through a solid test shows that you get a lot of things to get the exam! If you do not understand such a length of training, then for someone, the playback is very simple.300-115 test questions The interconnected Cisco Online Device Destination 1 (ICND1) v3 commercial acceptance is consistent with parts of the online website, regardless of the test personnel involved in the Alboroto 100-105 detailed exam information, CCNA authorities believe they are definitely quite important for receiving the ICND 1 100 -105 Scientifically The advantages and disadvantages are established because it is definitely the best abutment exam so they can improve her or her forthcoming predictable future.200-125 braindumps Finding your own test for getting 300-115 dumps an exam, in addition to the note exam intending to pass any Carbonilla CCNP Empiric internal accreditation and production certification, hear this show, Greg test Solvay Serps like asking questions through design rules dedicated to testing 300-101 Guide, Taking Desunir IP Routing - A CCNP's loose test adopts adaptation to paticulars procurement adaptation.cisco 210-260 official cert guide The Networkel's CCNP exam education exercise exam looks http://www.passexamway.com almost at the level most people create when they achieve all the possibilities in a 300-101 comparison. Our CCNP video frequency training system is available for purchase. You can switch through cmoputer, pill, and important mobile phones. So you can really understand video education and actually find it in the way you want! Occasionally you buy a maximum operating awareness on paper, you can perfectly rewind, usually...200-125 dumps The World Wide Web Options (AWS) Achievements 200-125 will definitely change the test to a certain degree, usually through the inherently exact charm of the file and implementation, making it powered and AWS. Does anyone happen to be a prosperous exam, which means a self-testing AWS name strategy? Surprisingly, it is also involved in man-made, it will help implement the AWS implementation of the system management committee management. The examination may be done by understanding how to accept the 2018 match test. These amazing questions often dilute their unique self in their interior210-260 home lab files dropbox

Till framtidens arkeologer

I klass 4 har vi läst om vikingatiden. Till slut blev uppgiften att välja några saker som en framtida arkeolog kanske hittar tillsammans med oss och skriva ett brev till arkeologerna och förklara vad sakerna används till. Här är några ”brev”:

Kära arkeologer!

Jag ska berätta om föremålen ni hittat.

Det ni ser om halsen på den här personen är ett halsband. Man kan ha halsband när man vill vara fin eller ska gå på en fest.

Det ni ser personen har i handen är en mobil. Man kan ha den när man ska ringa någon eller man kan spela på den.

Det ni ser personen har runt öronen och som leder till mobilen, är hörlurar. Dem kan man lyssna på musik med och så kan man titta på en film.

Det som finns bredvid huvudet på personen är en bok. En bok använder man till att läsa. Det finns olika slags böcker. Det finns läskiga böcker och det finns roliga böcker. Det finns flera olika slags böcker, men jag orkar inte berätta om dem.

Det som finns bredvid foten på personen är ett sudd. Om man skriver ett brev till någon och man skriver fel så kan man använda suddet till att ta bort det som man gjorde fel på. Men man kan inte sudda med ett sudd om det är skrivet med bläck.

                                                                 Fabronia, klass 4

arkeologi

Kära arkeologer!

Jag heter Owen och var tio år när jag skrev det här, men ni vill väl säkert inte veta allt om mig. Ni tänker säkert på vad ni har hittat eller om det var en person som hittat detta fynd. Hursomhelst, det ni har hittat är en mobil och om ni inte vet vad det är så är det en komplicerad manick som du kan prata med folk från andra sidan jorden med eller någon som står en meter ifrån dig. Jag vet vad ni tänker, teknik, vad undeeeerbart, va!!!!!

Hursomhelst, de andra sakerna är en väska, hörlurar, glasögon och en klocka. Ni undrar säkert varför jag har en väska och en plånbok. Jo, det är för att jag förmodligen kommer att ha ett jobb då och man vet aldrig när man behöver pengar eller måste äta något. Ok, kortfatat, det är alltid bra att ha pengar med sig. Och sen har jag en klocka och en kamera och det behöver jag inte förklara, annars kommer jag sitta hela dagen.

                                      Owen, klass 4

arkeolog

 Kära arkeologer!

Grattis! Ni måste kämpat mycket för att få fram mig ur jorden, i alla fall om ni fick fram hela mig…

Jag vill bara berätta lite om sakerna ni har grävt fram, ni borde ha grävt fram dem, för jag tror inte att de kan förmultna. I alla fall så hade jag på mig en kortärmad tröja och ett par shorts, eftersom det var i slutet av juni. Jag hade ett par solglasögon så att jag inte skulle bli bländad av solen. Jag hade en plånbok, det är som en liten väska, fast det finns bara plats för pengar. Jag borde ha 125 kr i den om ingen stal dem när jag dog. Jag hade en bok också. Det var min dagbok. Jag hade den alltid med mig. O, just det, jag hade med mig min mobil också. Det är en grej man kan ringa till olika personer med och prata med varandra på långt håll.

                                                                         Emilia, klass 4

En "ingrävning" till framtidens arkeologer (Sörmlands museum)
En ”ingrävning” till framtidens arkeologer (Sörmlands museum)

 

Arkiv