Halva klass 6 har under vårterminen fyllt vår mellanstadiekorridor med vackra konstverk. Så här skriver några av dem om sitt arbete med bild:

“Jag har lärt mig att konst är mycket roligt och fyllt med känslor och jag har hittat flera sätt att rita och måla på”

“Allt var väldigt roligt men det var nog roligast att lära mig hur man gör körsbärsträd med bomullstops.”

“Jag har lärt mig om olika kända målare, t ex Edvard Munch som gjort “Skriet”. Jag har också lärt mig hur man målar med olika material som torrpastell och vattenfärg. Sedan så har jag lärt mig olika begrepp som mosaik, collage och pointilism.”

“Jag har lärt mig så många saker som jag vill säga, men det är för mycket att skriva om var och en på detta papperet! Det roligaste vi lärde oss var att göra djur på savannen med silhuetter och att göra körsbärsträd med bomullstops. Det var som en avslappnande lektion när vi målade dem.”

“Det måste vara körsbärsträden som var det roligaste. Det var så roligt att få göra dem. Färgerna var så fina. Trädformen som min lärare gjorde fick mig även att utveckla hur jag ritar träd.”

“Jag tycker att serier var roligast för att man såg hur alla koncentrerade sig på sina serier och att du själv kunde bestämma hur din serie skulle se ut.”

“Jag tycker att det roligaste den här terminen (och ganska svårt) var pointilism. Det var jättekul och ansträngande att jobba med bomullstops. Jag blev tokig i alla bilder. SÅ vackra!!!”

“Jag är mycket nöjd med min arbetsinsats. Jag har jobbat effektivt och verkligen fått göra många vackra bilder. Jag tycker att bild är ett lärorikt och mycket fantasifullt ämne.”

“Det roligaste var när vi fick använda torrpastell och lära sig hur man kan blanda dem så att det t ex blir en fin solnedgång.”

“Det roligaste var att lära sig pointilism, eftersom det var så spännande att och roligt att bara måla med prickar i olika färger och sen kolla på bilden längre ifrån och se hur den till slut blev. Då såg man inte prickarna och det blev så vackert!”

                                                                                          //Fröken Ania

Dela inlägget