Home » Aktuellt » Jetzt sprechen wir Deutsch

Jetzt sprechen wir Deutsch

Under vårterminen kommer våra elever som läser tyska på högstadiet att få sig en extra duvning då det gäller den muntliga förmågan.

Skolan kommer att få en ny medarbetare på måndagarna i form av Ursula Hartmann som praktiserar i S:t Eugenia församling. Där ska hon hjälpa till i Katolsk bokhandel samt kateketundervisningen. Ursula eller Frau Hartmann som hennes elever i Mainz kallar henne ser med spänning fram emot att få undervisa i tyska. Hemma i Mainz undevisar hon i religion på en katolsk flickskola som heter Maria Ward-Schule Mainz.

Här kan du se en kort film om skolan.

Vi hälsar alla Ursula välkommen till oss på S:t Eriks katolska skola och hoppas att hon ska trivas hos oss och med oss!

Kristina Klempt
lärare i tyska

 

 

 

Arkiv