Home » Aktuellt » Det kom en hälsning…

Det kom en hälsning…

Det kom ett mail från Maria Avellone Neel, projektledare Fogelströmåret 2017.

”Fogelströmsällskapet följer med stort intresse de olika skolprojekten. Här är en hälsning till er (lite osäker på om det var till en viss klass men ni kan ju gärna hälsa till alla). Fina inlägg i galleriet!”

”Till S:t Eriks Katolska skola 

Jag är mycket imponerad av det arbete ni har utfört i Fogelströmprojektet. Att utgå från en bild eller ett citat och göra jämförelser med samhället i dag var ett mycket lyckat grepp för att stimulera elevernas skrivande och reflektioner. Tack S:t Eriks Katolska skola för ert ambitiösa skrivande och deltagande.

Allt gott.

Kerstin Josefsson

Sällskapet Per Anders Fogelströms Vänner”

Klass 8 efter guidningen på Luma-kajen i Hammarby sjöstad. Därifrån tog vi båten till Barnängen på andra sidan.

 

Arkiv